Przygotowanie drzew i krzewów do zimy

Jesienią drzewa i krzewy wymagają szczególnej uwagi. W październiku należy usunąć pozostałe owoce, wrzuć ziarna głęboko w ziemię, dokładnie zbadać rośliny i ocenić ich stan. Możliwe, że będą musiały być leczone, ponieważ na okres zimowy drzewa i krzewy muszą być zdrowe.

Czyszczenie liści w ogrodzie

Liście w ogrodzie należy zbierać ostrożnie za pomocą grabi. Jeśli drzewa i krzewy są zdrowe, zgrabione liście można przeznaczyć na kompost lub użyć, jako ściółki do zabezpieczenia kwiatów na zimę. Ale trzeba pamiętać, że: liście zarażone parchem, mączniakiem oraz innymi chorobami nie nadają się do przygotowania kompostu. Należy je zgrabić i spalić.

Jesienna pielęgnacja drzew

Jakość i wielkość zbiorów w następnym roku w dużej mierze zależą od wydarzeń z jesieni. Dlatego nie można pozostawiać drzew na zimę w złej kondycji. Z drzew należy usunąć martwą korę, a także mech i ewentualne porosty. Larwy szkodników lubią zimować pod nimi, dlatego tak ważne jest, aby szkodniki nie przetrwały do wiosny i nie miały szansy atakować drzew w ogrodzie. Ponadto trzeba usunąć wszystkie pułapki na szkodniki, i w zależności od zastosowanego materiału spalić lub wyprać.

Przycinanie drzew na zimę

Przed wystąpieniem mrozów, gdy nie pada deszcz należy rozpocząć przycinanie drzew owocowych. Za pomocą ostrego sekatora lub piły ogrodowej całkowicie usunąć suche, uszkodzone, chore i rosnące do wewnątrz korony. Następnie przycięte odcinki posmarować roztworem siarczanu miedzi (rozpuścić 1 łyżeczkę substancji w 1 litrze wody) i pokryć smołą ogrodową.

Niszczenie szkodników i leczenie chorych drzew

Gdy opadną liście z drzew, należy rozpocząć prace przygotowujące drzewa do zimowania. Jeżeli pojawią się na nich obszary z pleśnią, trzeba wykonać opryski specjalnym roztworem, dostępnym w sklepie ogrodniczym. Aby pozbyć się szkodników wywołujących choroby, czyli: parcha, mączniaka itd. trzeba spryskać korony drzew mocznikiem. Również spryskać glebę wokół drzew, jednak w tym przypadku bardziej stężonym roztworem mocznika.

Środek ten pomaga unieszkodliwić szkodniki zimujące w wierzchniej warstwie gleby a także w gałęziach drzew. Aby pozbyć się szkodników trzeba zadbać o rozluźnienie gleby wokół pni drzew na głębokości 20 centymetrów pomocą wideł. Dzięki takiemu zabiegowi podczas zimy larwy owadów, które przebywają na powierzchni gleby zginą.

Jesienne nawożenie drzew w ogrodzie

Jesienią, jako nawozy organiczne można wykorzystać gnojowicę rozcieńczoną 1: 10, kompost (dla drzew od 1 do 7 lat – 1,5-2 kg na 1 metr kwadratowy, dla drzew powyżej 7 lat – 2-3 kg), popiół (100 g na 10 litrów wody), próchnica (1/2 wiadra na 1 metr kwadratowy pni drzew). W tym okresie drzewa owocowe powinny być wzmocnione za pomocą nawozów mineralnych, z pominięciem azotu, który powoduje aktywację procesy wzrostu, a jest to nieodpowiednie w tym czasie i negatywnie wpływa na odporność roślin w okresie zimowym. Można zastosować nawóz fosforowo-potasowy dookoła pnia każdego drzewa.

Dla drzew w wieku poniżej 10 lat, na 1 metr kwadratowy 2 łyżki superfosfatu i 1 łyżka chlorku potasu. Drzewa starsze niż 10 lat trzeba wzmocnić 4 łyżkami superfosfatu i 2 łyżkami chlorku potasu. Wiśnie i śliwki: 3 łyżki superfosfatu i 2 łyżki siarczan potasu rozcieńczone w 10 litrach wody. Dla każdego dorosłego drzewa należy użyć 4 wiader takiego nawozu.

Obfite podlewanie ogrodu przed zimą

   Ważne jest, aby drzewa owocowe były zimowane, a nie przesuszone. Jeśli jesień nie była wystarczająco deszczowa, należy dobrze podlewać glebę przy pniach drzew. Podczas jesiennego nawadniania dla dorosłej rośliny trzeba, użyć około 50 litrów wody. Podlewać drzewa etapami: około 12-15 litrów na godzinę. Gleba powinna zamoczyć się na głębokość około 1 m. Jednocześnie należy pamiętać, że temperatura wody powinna być o 5 ° C wyższa niż temperatura powietrza zewnętrznego. Gdy pnie drzew obłożone są torfem, próchnicą lub kompostem, trzeba je obficie podlać. Dzięki temu zabiegowi zostanie utrzymana prawidłowa wilgoć w glebie.

Jesienne wybielanie drzew

   Jedną z najlepszych form ochrony drzew przed inwazją szkodników jak również przez wiosennym oparzeniom słonecznym, jest wybielanie pni drzew do podstawy niższych gałęzi. Można zastosować gotowy preparat dostępny w sklepie ogrodniczym lub przygotować samodzielnie. Należy wziąć 10 litrów wody dodać 3 kg wapna i pół kilo siarczanu miedzi.

Ochrona drzew przed gryzoniami

   Podczas zimy zarówno myszy jak i zające podgryzają korę owocowych drzewek. Takie działania prowadzą do uszkodzenia roślin, najbardziej cierpią młode okazy. Można jednak uniknąć takich problemów owijając pnie drzew do wysokości 100 centymetrów za pomocą: pociętych plastikowych butelek, rajstop nylonowych oraz agrowłókniny.

Autor
Artykuł powstał przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym sklepdlaogrodu.pl.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *