Ogród wertykalny w mieszkaniu – jak wykonać go samodzielnie?

Nie wiesz jak wykonać ogród wertykalny w swoim domu? Sprawdź nasz poradnik.

Ogrody wertykalne cieszą się coraz większą popularności nie tylko wśród właścicieli domów jednorodzinnych, ale także mieszkań. Dlaczego rozwiązanie to zyskało tak wielu zwolenników i w jaki sposób wykonać je u siebie?

Co to jest ogród wertykalny?

Ogród wertykalny to kwiatowa kompozycja na ścianie, która utworzona jest dzięki umieszczeniu kwiatów w specjalnych pojemnikach lub kaskadach. Do odmiany ogrodu wertykalnego zaliczyć można także ściany wykonane z mchu, czy sztucznych kwiatów imitujących bluszcz. Zazwyczaj jednak w przypadku ogrodu wertykalnego do czynienia mamy z ogromnym modułem, w którym umieszczone są specjalne otwory na w kształcie cylindra. Najczęściej cylindry te są lekko pochylone, aby kwiaty mogły swobodnie oddychać, a także dodać wnętrzu nieco uroku i charakteru. Ogród wertykalny może stanowić kompozycję na całej ścianie lub też na jej niewielkim kawałku. Wybór uzależniony jest przede wszystkim od preferencji, a także możliwości mieszkańców danego wnętrza. To ciekawa propozycja zmiany aranżacji wnętrza zarówno do wnętrz nowoczesnych i loftowych, jak i do pomieszczeń zachowanych w stylu klasycznym, czy też eklektycznym. Ogrody wertykalne stają się coraz bardziej popularne, a fakt ten potęguje możliwość wykonania własnej, indywidualnej kompozycji samodzielnie przy niewielkich nakładach finansowych. 

Czy warto założyć ogród wertykalny w mieszkaniu?

Założenie prostego i niedużego ogrodu w mieszkaniu jest stosunkowo proste i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wystarczy odrobina dobrego pomysłu, zmysłu majsterkowicza, a także pomysłu na zaaranżowanie ściany. Na szczęście dostępny w sklepach asortyment stale się poszerza, a konsumenci mogą wybierać spośród coraz to nowszych rozwiązań dostępnych na każdą kieszeń. Profesjonalne, duże ogrody wertykalne najczęściej zakładane są przez firmy oferujące usługi tego typu, jednak zakładając, że ogród będzie umieszczony na 1/3 ścianie zadanie to można wykonać zupełnie samodzielnie. W jaki sposób przystąpić do dzieła? 

Jak założyć ogród wertykalny?

Na początku należy określić, na której ścianie ma się on znaleźć. Warto rozważyć umieszczenie roślin na ścianie południowej lub zachodniej. Wybrana ściana musi być odporna na obciążenia, dlatego nie warto stawiać na cienkie ściany, wykonane na przykład z płyty na potrzeby oddzielenia pomieszczenia. Następnie rozważyć należy kwestię montażu. Rośliny najczęściej umieszcza siew  specjalnych kieszeniach lub modułach wykonanych z lekkich tworzyw, takich jak plastik. W przypadku pewności, iż ściana wytrzyma nieco większe obciążenia, postawić można na donice wykonane z metalu lub ceramiki. Ostatnią kwestią, która jest niezwykle istotna w przypadku ogrodu wertykalnego, jest wybór roślin. Najczęściej wybierane kwiaty to:

  • Monstery,
  • skrzydłokwiaty,
  • rośliny z rodziny ananasowatych,
  • maranty,
  • zielistki.

Zalety ogrodu wertykalnego

Do głównych zalet ogrodu wertykalnego w mieszkaniu zaliczyć można:

  • Poprawę lub zmianę aranżacji pomieszczenia,
  • możliwość stworzenia dzieła samodzielnie,
  • niski koszt ostateczny ogrodu,
  • niebanalny wygląd.

Źródło: Zielona ściana w domu http://zielone-sciany.pl
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *