Kominki do domu – jak wybrac odpowiedni?

Kominki w domu pięknie wyglądają i spełniają szereg praktycznych funkcji. Dowiedz się na co zwracać uwagę podczas wyboru kominka.

Kominki – nowoczesny standard w domu

Historia komików jest bardzo długa – były one od zawsze (w różnych formach i kształtach) w ludzkich posiadłościach i stanowiły centrum spotkań oraz miejsce, w którym każdy mógł ochronić się przez zimnem. Obecnie kominki pojawiają się w niemalże każdym nowoczesnym lub zmodernizowanym domu. W mieszkaniach można je spotkać znacznie rzadziej ze względu na brak kanału dymowego (miejsca, którym dym wydostawałby się na zewnątrz).

Wyróżnia się dwie podstawowe funkcje tych instalacji: 

  • grzewcza,
  • ozdobna. 

Jedna nie wyklucza drugiej, ale warto się zastanowić, czy postawić przede wszystkim na ogrzewanie, czy na formę dekoracyjną, ponieważ od tego zależy rodzaj wybranego kominka. 

Kominki otwarte i z wkładem 

Tradycyjne, otwarte kominki spełniają głównie funkcje dekoracyjną, ponieważ ciepło, wytwarzane przy pomocy palącego się drewna, bardzo szybko ulega rozproszeniu i „ucieka” na zewnątrz. Jednym z minusów jest to, że drewno spala się szybkiej, kiedy instalacja grzewcza nie jest zabudowana, a tym samym wzrastają koszty ogrzewania. Największe wrażenie wywołuje obudowa kominka, ponieważ może być wykonana z wielu różnorodnych materiałów np. marmuru, drewna, ceramiki, cegły czy granitu. Decydując się na kominek otwarty warto postawić na ekran zapobiegający przedostawaniu się na zewnątrz iskier oraz niespalonych odłamków. 

Do najbardziej bezpiecznych i ekonomicznych instalacji należą kominki z wkładem. Ich podstawową zaletą jest to, że służą do ogrzewania budynku (zabudowa pozwala trzymać ciepło i zapobiega przed jego nadmierną utratą). Oprócz tego kominek niweluje ryzyko wypadnięcia palących się odłamków drewna lub przedostawania się iskier. Taki rodzaj kominków to zdecydowanie wersja bardziej ekonomiczna – drewno w zamkniętej instalacji spala się dłużej, lecz mimo to nie trzeba czekać do całkowitego wygaszenia się żaru. 

Kominki wolnostojące 

Kominki wolnostojące czyli tzw. kozy, to rozwiązanie dla niewielkich domów lub mieszkań, w których brakuje miejsca na stałą, wbudowaną instalację. Dużą zaletą jest łatwość w montażu oraz fakt, że taki rodzaj kominka można szybko i bezproblemowo przenieść w dowolne miejsce. Do spalania najlepiej wykorzystać drewno, zwłaszcza te liściaste. 

Biokominki – czy to kominek dla mnie?

Decyduje się na nie coraz więcej osób chcących wprowadzić odpowiedni nastrój do pomieszczenia. Mowa tu o biokominkach. Ich funkcją jest przede wszystkim dekoracyjność, nie spełniają się jako ogrzewanie. Ich główną cechą charakterystyczną jest to, że nie spalają drewna ani brykietu, ale biopaliwo (o postaci ciekłej lub żelowej). Biokominki są bardzo łatwe w instalacji i nie wymagają podłączenia do przewodu kominowego, dlatego można je postawić w każdym pomieszczeniu czy np. w ogrodzie. 

Kominki gazowe 

Cechuje je komfort usługi, ponieważ nie wymagają własnoręcznego dostarczenia materiałów przeznaczonych do spalenia. Zaletą takich instalacji jest to, że uruchamia się ją jednym przyciskiem i wybiera się moc oraz wysokość płomieni. Wielkim plusem jest również to, że po wyłączeniu kominka nie trzeba go oczyszczać z sadzy ani wybierać popiołu, a cała instalacja jest od razu gotowa do ponownego użycia. 

 Źródło & foto: https://kominki.ratur.com.pl/
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 1 =