Ostre cięcia… we włoskim parlamencie

Parlament włoski przegłosował zdecydowaną większością głosów nową reformę konstytucyjną! We wtorek 8 października Ruch 5 Gwiazd świętował wreszcie zmniejszenie o 1/3 liczby parlamentarzystów.

Dzięki tej ” historycznej reformie”, jak ją określił lider ugrupowania M5S Luigi Di Maio – przechodzimy z liczby 945 do 600 parlamentarzystów: 400 deputowanych (Camera dei deputati) i 200 senatorów (Senato) + 8 deputowanych i 4 senatorów wybranych za granicą. To liczba porównywalna do innych parlamentów europejskich.

Głównym uzasadnieniem w argumentacji Ruchu 5 Gwiazd były oszczędności w budżecie państwa. Luigi Di Maio komentuje: „obcinamy 345 foteli i 345 pensji”

Przeciwnicy nowej reformy twierdzą, że teraz we Włoszech będzie mniej demokracji. Budzą też wątpliwości kwestie wprowadzenia nowego prawa wyborczego, które ma być przygotowane do końca roku…

Poniżej ostra krytyka Vittorio Sgarbiego w parlamencie:

.

Na ostateczną decyzję wprowadzenia cięć parlamentarzystów trzeba jednak jeszcze poczekać czy któraś z partii nie zdecyduje się na przeprowadzenie referendum potwierdzającego tę reformę.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *