MIROSŁAW BAŁKA – „RED NERVE”, INSTALACJA POLSKIEGO ARTYSTY WE WŁOSZECH

W Castello di Ama we Włoszech (Chianti), 12 października 2019, miał miejsce wernisaż jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, Mirosława Bałka.
Artysta wykonał tam instalację p.t. „red nerve” w ramach 16. edycji warsztatów twórczych, których inicjatorem i realizatorem jest Centrum Sztuki Współczesnej Castello di Ama.

Kurator ekspozycji: Philip Larratt-Smith.
Mirosław Bałka (1958) od wczesnych lat 90. twórczo interpretuje swe subiektywne wspomnienia oraz zbiorowe traumy, odnosząc się do wydarzeń z historii Polski 20. jak II wojna światowa czy wieloletnie uzależnienie od ZSRR. Często korzysta z nietypowych, prostych materiałów, mydła, popiołu, soli, czy wosku, co w kontekście treści dzieł nabiera symbolicznego znaczenia, zarówno w wymiarze historycznym jak i duchowym. Stosuje różne formy wypowiedzi artystycznej, od rzeźby i rysunku po instalacje czy video.
Instalacja Bałki w Castello di Ama została stworzona specjalnie do wnętrza jednego z pomieszczeń. Czerwone włókno, rozpięte od podłogi do sufitu, w niezwykle wysokiej i nieoświetlonej przestrzeni – niby pomiędzy niebem a ziemią – filozoficznie symbolizuje ludzką egzystencję. Czerwona linia, wprawiona w drgania przy pomocy mechanizmu obrotowego, poprzez ożywienie w przestrzeni oddaje naturę ludzkiego ciała, delikatnego, samotnego, narażonego ze wszystkich stron…

Oglądając instalację „czerwony nerw” trudno oprzeć się myśli o kruchości i przypadkowości losów każdego z nas.

Autor: Barbara Czechmeszynska-Skowron / Fundacja Pokolenia Pokoleniom / Na podstawie materiałów prasowych Castello di Ama
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *