Jakie prace warto wykonać w ogrodzie jesienią?

Posiadanie własnego ogrodu jest marzeniem wielu ludzi. Trudno byłoby bowiem odszukać osobę, która nie lubiłaby odpoczynku na łonie natury z książką w dłoni. Własny ogród gwarantuje nam wiele możliwości. Możemy ustawić w nim wygodne krzesła czy ławki, posadzić pachnące kwiaty i delektować się feerią barw w blasku letniego popołudnia. Nie ulega jednak wątpliwości, że o ogród należy odpowiednio dbać. Jesień to jedna z pór roku, w trakcie trwania której powinniśmy wykonać pewne prace zabezpieczające ogród przed zimą.

Nie zapomnij o grabieniu liści!

Jesienią liście zaczynają opadać z drzew. Jeżeli w naszym ogrodzie znajduje się spora ich ilość, koniecznie musimy zadbać o usunięcie ich z trawnika. W przeciwnym razie trawa na wiosnę może mieć problem z wyrośnięciem. Suche liście możemy wykorzystać do zrobienia naturalnego kompostu. Jeżeli nasz ogród nie jest zbyt duży, do usunięcia liści wystarczą nam grabie. W sklepach ogrodniczych, zarówno tych internetowych jak i stacjonarnych mamy spory wybór grabi, zarówno tych z plastiku jak i z metalu. Jeśli jednak posiadamy dużą przestrzeń, lepiej będzie zaopatrzyć się w specjalny odkurzacz do liści. Przy pomocy takiego urządzenia w łatwy i szybki sposób pozbędziemy się opadłych liści z naszego trawnika. 

Usuń uschnięte gałęzie oraz przekwitnięte rośliny. 

Posiadacze drzew owocowych powinni zatroszczyć się o to, aby usunąć uschnięte gałązki. Zabieg usuwania zeschniętych gałęzi najlepiej wykonać przy użyciu sekatora. Im grubsze gałęzie mamy do usunięcia, tym większego narzędzia powinniśmy użyć. Nie ulega również wątpliwości, że posiadacze roślin jednorocznych, sezonowych powinni zadbać o ich usunięcie. Rośliny te nie zakwitną bowiem w kolejnym sezonie. Nie ma więc potrzeby, aby zajmowały nasze donice, które śmiało możemy wykorzystać do posadzenia kwiatów w kolejnym sezonie. 

Zabezpiecz rośliny przed chłodem. 

Nie da się ukryć, że wiele osób posiada w swoich ogrodach krzewy i byliny wieloletnie, których nie chcielibyśmy stracić. Niektóre z nich ze względu na dużą wrażliwość na zimno wymagają okrycia na zimę. Wśród roślin wymagających okrycia na zimę niewątpliwie należy wymienić hortensję. Hortensje ogrodowe dobrze byłoby otulić przy pomocy jedliny. Można wspomóc się również agrowłókniną. Do okrycia mniej wymagających roślin powinna wystarczyć jednie wspomniana już agrowłóknina. Należy pamiętać, aby zabezpieczanie roślin przebiegało w sposób staranny i przemyślany. Zbyt niedokładne okrycie bylin i krzewów może okazać się nieskuteczne. 

Kiedy skosić trawnik po raz ostatni?

Przed nadejściem zimowych chłodów niewątpliwie powinniśmy skosić trawnik. Pozwoli to wiosennej trawie lepiej wyrosnąć. Dobrze byłoby postarać się o to, aby skosić trawnik na samym początku listopada. Poprzedzający go miesiąc bywa bowiem bardzo ciepły i trawa może charakteryzować się jeszcze dość intensywnym wzrostem. Należy pamiętać o tym, aby skosić trawnik bardzo starannie. Najlepiej użyć do tego celu kosiarki spalinowej. Oczywiście przed skoszeniem trawnika warto byłoby oczyścić trawnik z liści oraz patyków, które mogłyby uszkodzić kosiarkę. 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką 
www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *