Zapraszamy do Museum Lamborghini niedaleko Bolonii

Muzeum Lamborghini znajduje się około 25 km. od Bolonii w Sant’Agata Bolognese. 

Muzeum jest niewielkie, ale naprawdę będzie to niezapomniane przeżycie dla miłośników aut, zarówno starej jak i nowej daty. W muzeum obecnie mamy także przewodnika w języku polskim. Od niedawna pracuje tu Ewa Urszula Lisoń – osoba przemiła i sympatyczna, która opowie wam historię każdego z aut. Oto jej krótka relacja:

Ferruccio Lamborghini założył Automobili Lamborgini w Sant’Agata Bolognese w 1963 roku, potwierdzając swoją rywalizację ze słynnym Enzo Ferrari.

Na początku zwiedzania muzeum, ukazuje się naszym oczom pierwszy wyprodukowany w Automobili Lamborghini model zwany 350 GT z 1964 roku, który swoją nazwą i kolorem oficjalnie zaczął wyzwanie pomiędzy Lamborghini i Ferrari.

Tuż obok 350 GT stoi Miura – zaprojektowana przez słynną pracownię Bertone i zainspirowana wyglądem byka, Lamborghini Miura, charakteryzuje się reflektorami otoczonymi czarnymi „rzęsami”. Nazwa modelu odnosi się oczywiście do słynnej hiszpańskiej rasy byków bitewnych. Lamborghini Miura ze swoim centralnie i poprzecznie umieszczonym silnikiem jest uważana za prekursor nowoczesnych samochodów super sportowych.

W 1968 roku Lamborghini wyprodukowało Espada, pierwszy ,,rodzinny” model, który został nazwany ,,salonem na czterech kołach” zapewniając komfort i przestrzeń dla 4 osób o maksymalnej prędkości 250 km na godzinę!

Model, który najbardziej przyciąga uwagę w muzeum to Countach, wyprodukowany w latach 1974–1990, był on najdłuższym modelem w produkcji ( 16 lat!)  w ten sposób ocalając firmę od bankructwa. Countach oznacza ,,WOW” w dialekcie z Piemontu (regionu w północno-zachodnich Włoszech), podobno, gdy jeden z pracowników firmy Bertone zobaczył projekt modelu, krzyknął on z wrażenia ,,Countach,,! Ferrucio bardzo polubił tą nazwę i od razu zdecydował się właśnie tak nazwać ten model.

Countach LP400 jest uważany za najlepszy sportowy samochód tamtych czasów, model ten wprowadził dwie bardzo ważne innowacje techniczne dla Lamborgini; obecna pozycja silnika LP, co oznacza Longitudinale Posteriore, czyli tzw. tylno-wzdłużne ułożenie oraz słynne drzwi nożycowe, które dostępne są tylko i wyłącznie dla modeli Lamborghini z silnikiem V12.

Lamborghini Countach ze swoją niesamowicie charakterystyczną linią nadwozia i oryginalnie otwieranymi drzwiami trafiło w formie plakatów i modeli do pokojów wielu nastolatków!

W muzeum czeka na zwiedzających wiele innych ciekawych modeli takich jak na przykład  LM002 (Lamborghini Militare) zwane również potocznie ,,Lambo Rambo”- prekursor nowoczesnych SUV-ów, Diablo GT – ostatnie Lamborghini z manualną skrzynią biegów czy Lamborghini Sesto Elemento –  nazwa jest odniesieniem do węgla, który ma liczbę atomową sześć na układzie okresowym pierwiastków. Dzięki użyciu włókna węglowego całkowita ,,sucha” masa tego modelu to tylko 999 kg!

Z ,,traktora do lamborghini” – krótka historia

Historia „Lamborghini ” rozpoczyna się w 1963 roku dzięki Ferruccio Lamborghini, urodzonemu w 1916 roku  pod znakiem byka. Utalentowany i  porywczy stał się bohaterem narodzin firmy i jej niezwykłej historii. Już w pierwszym okresie powojennym Ferruccio założył fabrykę traktorów, którą uruchomił z wielką determinacją.

Lamborghini był odnoszącym sukcesy, silnym i inteligentnym człowiekiem,  kiedy postanowił , że wyprodukuje super samochód sportowy, aby konkurować z Ferrari, wielu uważało go za szaleńca. Budowa takiego samochodu była postrzegana jako niewytłumaczalna ekstrawagancja, nierozważny  krok, który mógłby doprowadzić do bankructwa firmy … Jednak wcale się tym nie przeraził i odważnie dążył do celu. Pod koniec 1962 roku  rozpoczął pracę nad projektem a już w maju 1963 roku  założył firmę Automobili Ferruccio Lamborghini”, kupując dużą działkę w Sant’Agata Bolognese, około 25 km od Bolonii, aby zbudować dużą, nowoczesną fabrykę.

Doświadczenie, jakie miał ze swoimi poprzednimi firmami, pozwoliło mu zrealizować bardzo racjonalną strukturę, niespotykaną wówczas w tym sektorze. Duża, centralna szopa, bardzo jasna, była ciasno przymocowana do budynku biurowego, dzięki czemu kierownicy utrzymywali kontrolę nad sytuacją produkcyjną. Szczególnie podobało się to Lamborghini, który nie miał zbyt wielu skrupułów, aby uczestniczyć podczas produkcji aut i kontrolować czy wszysko jest dopięte na ostatni guzik.

Pierwszy model narodził się w wielkim pośpiechu: zaledwie kilka miesięcy dzieliło budowę fabryki od daty oficjalnej inauguracji, wyznaczonej na najważniejsze spotkanie w tym czasie: pokaz samochodowy w Turynie na początku listopada 1963 roku.

Podczas debiutu Lamborghini miał bardzo jasne idee: silnik miał być aż 12-cylindrowy V  jego konstrukcja została powierzona Giotto Bizzarrini, który podpisał juz niektóre z najnowszych silników Ferrari. Do produkcji samochodu zatrudnił dwóch bardzo obiecujących młodych inżynierów: Gian Paolo Dallara i Paolo Stanzani.

Z wielkim zaangażowaniem w niezwykle krótkim czasie powstało 350 GTV i  kiedy zostało zaprezentowane, było już arcydziełem.

Zaraz w następnym roku w 1964  narodziło się 350 GT. Natychmiastowa i prawie nieunikniona ewolucja pierwszego samochodu Lamborghini, którego wyprodukowano 120 sztuk a następnie ewoluował do 400 GT 2 + 2, z czterema siedzeniami, 400 GT osiągnął szacunkową łączną produkcję 273 sztuk.

Godziny otwarcia od poniedziałku do soboty od 9.30 do 19.00, w niedziele od 9.00 do 20.00. Cena biletu 15 euro, bilet ulgowy 10 euro, dzieci do 5 lat bezpłatnie.

Redakcja dziękuje bardzo pani Ewie Urszuli Lisoń za przekazanie naszym Czytelnikom cennych informacji o wystawionych eksponatach w muzeum i o historii Lamborghini Automobili.

Korespondencja i zdjęcia: Aneta Malinowska, autorka stron Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.