Jak grają polscy siatkarze w lidze włoskiej?

W 9. kolejce ligi włoskiej aktualni mistrzowie i zajmujący pierwsze miejsce w tabeli siatkarze Cucine Lube Civitanova wygrali nie bez problemów z Vero Volley Monza

Zawodnicy trenera Ferdinando De Giorgi włoskiej drużyny Cucine Lube  gościli w Eurosuole Forum Civitanova Marche, drużynę Vero Volley Monza i ich trenera Fabio Soli.

Dla Polaków mecz, który odbył się 27 listopada 2019, był szczególnie interesujący, gdyż w grających ze sobą drużynach zagrali pełną parą jedni z najlepszych polskich  siatkarzy. W Lube – Mateusz Bieniek, a w Vero Volley – Bartosz Kurek. Obaj sportowcy należą do polskiej reprezentacji. To polscy złoci medaliści Mistrzostw Świata 2018, którzy zasilają teraz włoskie drużyny. W Lube gra jeszcze jeden polskojęzyczny zawodnik Kamil Rychlicki (z paszportem Luxemburga). Panowie świetnie reprezentują polskie barwy, są jednymi z najlepiej ocenianych siatkarzy. Kurek grał już w drużynie Lube w latach 2013-2015,  Bieniek i Rychlicki zaczęli grać dopiero w sezonie 2019/2020.

Na mecz przybyło 4150 widzów. Pierwszy punkt padł dla Lube, pierwszy set zakończył się 25:16, drugi 25:21 dla gospodarzy. Fani obu drużyn przekrzykiwali się i zagrzewali do walki swoich zawodników. Lube nel cuore to kibice biało czerwonej drużyny z Civitanova. Mają swe okrzyki, które przynoszą szczęście, a nawet nowe okrzyki specjalnie szykowane na każdą okazję.

Walka o zwycięstwo nasiliła się zwłaszcza w 3 secie. Po dwóch przegranych setach, Monza odbiegała od Lube stale o średnio 2 punkty. Aż wreszcie przeważyła nad Lube 18:25.

Na początku 4 setu przewagę miała Monza. Potem los się odwrócił. Nazwiska polskich siatkarzy, choć nie łatwe w wymowie były wykrzykiwane przez kibiców przy każdym sukcesie. Zagrzewali do walki bez ustanku. W połowie czwartego setu po stronie gospodarzy pojawił się Mateusz Bieniek, natomiast ostatni decydujący punkt meczu (25:23) zdobył Kamil Rychlicki. Mecz zakończył się wynikiem 3-1 dla Lube.

Brawo panowie!!! Jesteście naszą polską dumą.

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.