„E-migracja – polska diaspora technologiczna”. Raport z badań

Jest bardzo dużo ludzi poza granicami Polski, którzy są nieprzeciętnie inteligentni. Mamy dostęp do niesamowitej wiedzy ludzi z różnych dziedzin, którzy są nam w pewien sposób znajomi, są w stanie pokazywać nam wiele rzeczy z różnych dziedzin nauki. (Mężczyzna, 31 lat, W. Brytania)

Ambitni, utalentowani i pracowici. Chętnie podejmują wyzwania, konsekwentnie dążą do realizacji celów, uwielbiają podróżować i są ciekawi świata. Liczba wysoko wykwalifikowanych Polaków pracujących za granicą stale rośnie. Jacy naprawdę są i co ich motywuje? Na te pytania odpowiada raport wieńczący projekt „E-migracja – polska diaspora technologiczna”.

„E-migracja – polska diaspora technologiczna” to projekt badawczy zrealizowany w latach 2018-2019 przez Muzeum Emigracji w Gdyni oraz fundację PLUGin Polish Innovation Diaspora. Pomysł realizacji badań wyszedł od samych przedstawicieli grupy docelowej badania, tzn. od osób zrzeszonych w fundacji.Celem badań było pozyskanie informacji na temat Polaków i osób o polskich korzeniach zatrudnionych za granicą w nowoczesnych sektorach gospodarki, poprzez zebranie podstawowych danych dotyczących ich sytuacji życiowej i zawodowej. Ich zakres obejmował wymiar społeczno-demograficzny, zawodowy i rodzinny.

Badaniami objęto polskich emigrantów, osoby o polskich korzeniach oraz polskich transmigrantów, ekspatów czy też współczesnych nomadów, którzy pracują za granicą w barażach technologicznych, innowacyjnych, kreatywnych itp.

Projekt był realizowany w dwóch etapach. Etap pierwszy stanowiły badania ilościowe w formie ankiety udostępnionej online na stronie projektu, zaś w ramach drugiego etapu przeprowadzono wywiady pogłębione z 30 przedstawicielami polskiej diaspory technologicznej.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań – raport dostępny jest na stronie www.polska1.pl.

Myślę, że w Polsce jedną z największych możliwości rozwoju są ludzie, którzy pracują za granicą i chcą z Polską współpracować albo chcą wracać. Ponieważ oni niosą ze sobą tak olbrzymi potencjał, ładunek energetyczny, że trzeba to po prostu ułożyć, i wydaje mi się, że to pozwoliłoby na wzmocnienie pozycji polskich uniwersytetów na świecie i ludzi, którzy tam pracują, ale też przemysłu, żeby był bardziej konkurencyjny. (Mężczyzna, 34 lata, Norwegia)
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *