Perugia, Szkoła Polska Anders, Jasełka 2019 – Kawałek Polski w zielonym sercu Włoch

W sobotę 14 grudnia w Szkole Języka i Kultury Polskiej ANDERS w Umbrii po raz trzeci zorganizowano Jasełka. Na spotkanie licznie przybyli rodzice, dziadkowie oraz przyjaciele szkoły w Perugii. Wydział Konsularny w Rzymie reprezentował Konsul Kamil Warawąsowski. Przybyła również z Ankony Konsul Honorowa Cristina Gorajski.

Najważniejszą częścią tego wieczoru było przedstawienie jasełkowe napisane i przygotowane w całości przez nauczycielki szkoły polonijnej w Perugii. W pierwszej części spektaklu uczniowie przedstawili historię narodzin Jezusa w Betlejem. Dzieci bardzo chętnie zagrały rolę Maryi, Józefa, aniołów, pasterzy oraz trzech króli. Pokłon nowonarodzonemu Jezusowi w stajni oddali również krakowiacy oraz polska szlachta.

Drugą część Jasełka rozpoczęła piosenka Czerwonych Gitar „Jeden dzień w roku” zaśpiewana przez wszystkie dzieci. Była ona wstępem do sceny przedstawiającej polską rodzinę przygotowującą się do Wigilii. W ten sposób uczniowie zaprezentowali wszystkim gościom piękne, polskie tradycje Bożego Narodzenia. By były one bardziej zrozumiałe dla wszystkich, przygotowany został także komentarz w języku włoskim. Ta część przedstawienia miała być również zachętą do pielęgnowania i przekazywania polskich zwyczajów młodszym pokoleniom.     

Podczas Jasełka nie mogło również zabraknąć polskich kolęd śpiewanych ze wzruszeniem przez całą zgromadzoną polonię. Przedstawienie zakończyli uczniowie życząc naszym gościom wesołych świąt oraz zapraszając ich do podzielenia się opłatkiem.

Po części artystycznej wszyscy chętnie skosztowali pysznych, polskich, tradycyjnych dań przygotowanych przez mamy uczniów szkoły Anders. Na spotkaniu świątecznym nie mogło również zabraknąć specjalnego gościa z dalekiej północy. Ku wielkiej radości wszystkich dzieci Święty Mikołaj miał ze sobą worek pełen prezentów.

Faktem jest, że takie wspólne spotkania świąteczne, jednoczą polonię z całego regionu Umbria. Zgromadzeni goście polscy jak i włoscy mogli choć przez chwilę poczuć atmosferę polskich świąt Bożego Narodzenia w zielonym sercu Włoch.

Fotorelacja z Jasełka na: www.facebook.com/SzkolaAndersUmbria/

Tekst: Katarzyna Wieszczeczyńska – Tini

Zdjęcia: Angelo Tini, nauczyciele i rodzice Szkoła Polska Anders w Umbrii
One thought on “Perugia, Szkoła Polska Anders, Jasełka 2019 – Kawałek Polski w zielonym sercu Włoch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 6 =