Żywność made in Italy największym bogactwem Włoch

Według ostatnich analiz Coldiretti – stowarzyszenia włoskich producentów rolno-spożywczych – włoska żywność stała się największym bogactwem kraju. Badania zaprezentowano na przeglądzie żywności i kultury Włoch w ramach programu „Matera stolicą kultury 2019”.

Produkty żywnościowe made in Italy stanowią wartość 538 miliardów euro, czyli 25% PKB, oferując 3,8 mln miejsc pracy.  Prezes Coldiretti Ettore Prandini podkreślił jak ważną rolę pełni sektor rolny w zrównoważonym rozwoju kraju oraz strategiczną rangę żywności w relacjach międzynarodowych, co jest szczególnie widoczne w umowach handlowych oraz konfliktach handlowych jak np. związanych z amerykańskimi taryfami celnymi lub Brexitem. W związku z czym Włochy muszą zapewnić bezpieczeństwo i obronę suwerenności żywnościowej.

Włoski sektor żywnościowy w krótkim czasie stał się siłą napędową całej gospodarki, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nigdy do tej pory nie spożywano tak dużej ilości żywności i wina produkcji made in Italy na świecie. W roku 2019 odnotowano historyczny rekord eksportu włoskich produktów rolno-spożywczych, i zarazem wzrost o 4% w porównaniu do zeszłego roku. Prawie dwie trzecie eksportu kierowane są do krajów Unii Europejskiej (Niemcy są głównym partnerem), a poza granicami Unii głównym rynkiem importującym włoską żywność są Stany Zjednoczone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 − 10 =