Najczystsze powietrze w Europie znajdziecie w Kalabrii!

Z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że na naszej planecie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera przedwcześnie aż 7 milionów osób rocznie. W ciągu ostatnich 6 lat 90% ludzi na świecie oddychało skażonym powietrzem. Dane te są zatrważające i wielu z nas zadaje sobie pytanie, gdzie jest najczystsze powietrze na naszym kontynencie, dokąd można uciec w najgorszym okresie, czyli tym zimowym, grzewczym.

W Polsce, która wiedzie prymat w niechlubnym rankingu państw europejskich z najbardziej skażonym powietrzem, zdrowo pooddychamy… w Kopalni Soli w Wieliczce. W naszym kraju na choroby związane z zanieczyszczonym powietrzem co roku umiera ponad 45 tysięcy osób, czyli kilkanaście razy więcej niż w wypadkach drogowych!

Większość z nas uważa, że odpocząć od smogu można przede wszystkim w Finlandii, Szwecji, Islandii, Estonii czy Norwegii. Okazuje się jednak, że najczystsze powietrze znajdziemy we włoskiej Kalabrii, a dokładniej w paśmie górskim Sila.

Z badań przeprowadzonych przez włoskich uczonych – Stefano Montanariego i Antoniettę Gatti, w ramach międzynarodowego projektu oceny jakości powietrza w Unii Europejskiej, wynika jednoznacznie, że najczystsze powietrze w Europie (a być może na świecie!) znajduje się w Trivoli (Zagarese), w prowincji Catanzaro.

Miejscowość ta położona jest na wysokości 1800 metrów n.p.m. i wchodzi w skład Parku Narodowego Sila. W Trivoli powietrze jest bardziej czyste niż na wyspach Svalbard, które leżą między Norwegią a biegunem północnym i są najbardziej odseparowanym miejscem na świecie.

W Parku Narodowym Sila rosną tzw. 'drzewa giganty’, czyli sosny modrzewiowe, które osiągają monstrualne wręcz wysokości i to właśnie one są zielonymi płucami Kalabrii. Na nieskazitelną czystość powietrza w tym regionie wpływ ma również mała gęstość zaludnienia, brak dużego przemysłu i przyjazny klimat.

Oddychanie jest tam jedną wielką przyjemnością! Jeśli zmęczy Was wielkomiejski smog i nie będzie się Wam chciało po prostu oddychać… przyjeżdżajcie do Kalabrii! Taki wyjazd to najlepszy prezent dla Waszego zdrowia i płuc.

Korespondencja z Kalabrii: Józefina Plesner
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 84 = 90