BĘDĄ CIĘ ADOROWAĆ WSZYSTKIE LUDY ZIEMI czyli “Messa dei Popoli” 2020

Ufficio Migrantes działające przy archidiecezji bolońskiej już po raz kolejne w dniu 6 stycznia zorganizowało tradycyjną “Messa dei Popoli”. Zaproszenie otrzymali chrześcijanie z różnych stron świata, którzy mieszkają na terenie diecezji.


Msza rozpoczęła się kolędą “ Venite adoremus”. Eucharystię celebrował Jego Eminencja kardynał Matteo Maria Zuppi. W homilii nawiązując do Ewangelii wg św. Mateusza uświadomił wiernym o roli jaką w życiu chrześcijanina pełni światło i jak podążali za nim trzej królowie, aby dojść do Jezusa i złożyć Mu dary. Zaapelował,aby tak jak i oni iść za światłem gwiazdy betlejemskiej. Arcypasterz wyraził swoją radość, że święto Objawienia (Epifania) zgromadziło chrześcijan nie tylko z Europy ale także z Afryki i Azji.
Aby wszystko sprawnie przebiegało Ufficio Migrantes przygotowało okolicznościowe książeczki z tekstami modlitw i kolęd.

Grupie polskiej, która spotyka się co niedzielę w parafii św.Katarzyny
przy Strada Maggiore,przypadło czytanie listu św.Pawła do Efezjan oraz modlitwa wiernych.
W porzednich latach podczas” Messa dei Popoli” modlitwę” Ojcze nasz” odmawiano wspólnie po łacinie. Ksiądz kardynał zaproponował, by “Pater noster” każdy powiedział w swoim języku ojczystym. Był to bardzo ciekawy eksperyment wskazujący na jedność w różnorodności, tak jak
poszczególne elementy tego samego puzzle.

Po zakończeniu liturgii, organizatorzy zaprosili wszystkich na poczęstunek na dziedziniec arcybiskupstwa. Moment wspólnej agapy przyczynił się do nawiązania nowych znajomości. W tej braterskiej atmosferze, bez względu na kolor skóry czy różnice językowe wszyscy poczuli się jedną rodziną.

Anna Pankowska ,Stowarzyszenie “VIA dell’Ambra “
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *