Zdrowe odżywianie – co to naprawdę oznacza?

Moda na zdrowe odżywianie w naszym kraju z roku na rok zyskuje na popularności. W internecie można znaleźć mnóstwo porad dotyczących prawidłowych nawyków żywieniowych i fit przepisów. Zdrowe odżywianie – co tak naprawdę oznacza? Wyjaśniamy.

Zdrowe odżywianie – co tak naprawdę oznacza?

Zdrowe odżywianie polega na stosowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, wśród których wymienia się :

 • regularne spożywanie posiłków,
 • spożywanie posiłków w niezbyt małych, ani niezbyt dużych porcjach,
 • urozmaicanie posiłków poprzez jedzenie różnych posiłków,
 • unikanie nadmiernego spożywania cukrów, soli oraz produktów wysoko przetworzonych,
 • picie odpowiedniej ilości wody,
 • ograniczenie smażenia na rzecz gotowania na parze, pierzenia oraz duszenia
 • uprawianie aktywności fizycznej.

Zdrowe odżywianie – dlaczego warto?

Zdrowe odżywianie z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Ludzie zdobywają wiedzę o prawidłowych nawykach żywieniowych i stają się coraz bardziej świadomi., że warto zdrowo się odżywiać. Niesie to za sobą wiele korzyści, do których zaliczamy przede wszystkim:

 • Prawidłowe działanie organizmu ,
 • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu chorób,
 • Lepsze samopoczucie,
 • Zgubienie zbędnych kilogramów.

Dostarczanie organizmowi odpowiednik składników sprawia, że organizm pracuje prawidłowo. W efekcie budujemy odporność, zmniejszamy ilość tkanki tłuszczowej, a wolne rodniki są wydalane. To wszystko wpływa na lepsze samopoczucie oraz energię. Odpowiednio zbilansowana dieta to doskonały sposób na walkę z problemami z włosami, paznokciami oraz cerą, które bardzo często wynikają ze złej diety, braku witamin i minerałów. Zdrowe odżywianie pomaga również zgubić zbędne kilogramy. Najlepsze efekty uzyska się, dodatkowo uprawiając sport.

Zdrowe odżywianie – jak zacząć?

Wydawać by się mogło, że zdrowe odżywianie jest skomplikowane i czasochłonne. Nic bardziej mylnego! Wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych najlepiej wprowadzać stopniowo. Warto zacząć od regularnego spożywania posiłków – 5 dziennie. Każdego dnia należy wprowadzać różnorodne warzywa i owoce, aby ich 5 porcji stało się codziennością. Należy również zrezygnować ze słodyczy, które można zastąpić zdrowszą alternatywą np. zamiast nutelli, zrób krem z bananów i awokado, zamiast sklepowych batonów, zrób w domu ciastka z musli.

Nie dość, że smaczny, to dodatkowo zdrowy. Robiąc zakupy, czytaj etykiety. Dzięki teku będziesz wybierać produkty zdrowsze. Nie wszystkie mają złe składy. W sklepach coraz częściej pojawiają się zdrowe produkty, po które warto sięgać.  Po kilku tygodniach od wprowadzenia zmian, nie będzie już uczucia, że spożywa się coś innego i czegoś brakuje.

Artykuł powstał dzięki inspiracjom znalezionym na portalu o fitnessie i zdrowym odżywianiu FitRepublic.pl.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *