RYSZARD SZOZDA – ZWYCIĘZCA KONKURSU ARTE LAGUNA PRIZE 2018.19

Polski artysta, Ryszard Szozda (1976) został zwycięzcą ostatniej, XIII. edycji
prestiżowego międzynarodowego konkursu Arte Laguna Prize 2018.2019. Wraz z nim o wygraną ubiegało się ponad 8.500 twórców z całego świata. W kategorii „malarstwo“ jury wyłoniło 20 finalistów, spośród których za najlepszego uznano Ryszarda Szozdę, autora tryptyku “Test #03”. Laureata uhonorowano przewidzianą w regulaminie nagrodą pieniężną, udziałem w wystawie pokonkursowej w weneckim Arsenale, oraz zaproszeniem do udziału w roku 2021r. w wystawie w moskiewskim centrum sztuki
współczesnej Moscow Museum of Modern Art MMOMA.

Foto Robert Mendel

Arte Laguna Prize to międzynarodowy konkurs, którego celem jest podkreślenie i wzmocnienie rangi sztuki współczesnej. Aktualnie trwa XIV. edycja konkursu Arte Laguna Prize 2019.20. Międzynarodowe jury już pracuje nad selekcją prac, które zgłoszono do listopada 2019; wyniki poznamy w lutym 2020.

Statuetka Arte Laguna Prize


Co roku wiele tysięcy twórców sztuk wizualnych z całego świata zgłasza do tego konkursu swoje dzieła. Artyści aplikują poprzez wysłanie drogą elektroniczną CV oraz zdjęć prac z opisami: tytuł, technika, rok powstania, wymiary. Międzynarodowe jury, na podstawie zdjęć, dokonuje pierwszej selekcji. Wybiera około 200 artystów, a spośród nich wyłania 100 finalistów, prosząc dopiero na tym etapie o dostarczenie oryginałów.

Znalezienie się w gronie tej światowej czołówki jest już ogromnym sukcesem, gwarantuje bowiem udział w pokonkursowej wystawie, która odbywa się co roku na przełomie marca i kwietnia w weneckim Arsenale, miejscu o wielkim prestiżu. Prace zgłaszane i oceniane są w następujących kategoriach: malarstwo, rzeźba i instalacja, performance, sztuka virtualna, fotografia, video i krótki film, grafika komputerowa, sztuka w przestrzeni, urban art, design. W każdej wybierany jest jeden zwycięzca.

Tryptyk, foto Ryszard Szozda

W ostatniej edycji, w kategorii „malarstwo“, został nim Polak, Ryszard
Szozda. Malarz z Warszawy, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Wydziału Fotografii Uniwersytetu Duisburg-Essen w Niemczech, nagrodzony został za tryptyk z roku 2017: serię obrazów, wykonanych techniką olej na płótnie, zatytułowaną “Test #03”.
Ryszard Szozda aplikował do konkursu trzykrotnie, w ramach XI., XII. i XIII. edycji. W tej ostatniej został został zwycięzcą absolutnym, a wyniki dwóch pierwszych wcale go nie zraziły. Temat zwycięskiej pracy to testowa wersja Apokalipsy: trzy fazy próby nuklearnej, przedstawione w trzech oddzielnych obrazach, dla oddania ciągłości w czasie fotografowanego zdarzenia. Artysta wiele ryzykował, zgłaszając tryptyk “Test#03” jako jedną pracę. Zgodnie z regulaminem mógł przedstawić od jednej do trzech różnych obrazów, co trzykrotnie zwiększało jego szanse. Na szczęście wygrał!

Barbara Czechmeszyńska-Skowron i Ryszard Szozda


Statuetkę, wykonaną z włoskiego szkła Murano, wręczyli mu na scenie Vasili Tsereteli, dyrektor MMOMA (Moscow Museum of Modern Art) i Alessandra Tiddia – naczelny kurator MART (Museum of Modern and Contemporary Art of Trento and Rovereto). W uzasadnieniu decyzji jury czytamy, iż Ryszard Szozda uzyskał pierwszą nagrodę zarówno za treść jak i za formę artystyczną. Tryptyk, obrazujący potęgę destrukcji, odzwierciedla doskonale znane zdjęcia, wykonane przez wojsko w latach 50. podczas
testów nuklearnych w Stanie Nevada, USA. Jury za bardzo interesujący uznało koncep artystyczny twórcy, polegający na przekazaniu nową techniką – olej na płótnie – treści publikowanych już wcześniej. Monochromatyczne, nieomal abstrakcyjne obrazy, przedstawiające kolejne fazy zniszczenia, w sposób uniwersalny odnieść można do wszelkiego rodzaju apokaliptycznych napięć i konfliktów. Ich wymowa jest
ponadczasowa.

W składzie jury XIII. edycji konkursu Arte Laguna Prize 2018.2019 znaleźli się: Igor Zanti (Włochy), kurator i krytyk, Iwona Blazwick (Wielka Brytania), dyrektor The Whitechapel Gallery London, Karel Boonzaaijer (Holendia), architekt i dizajner, Valentino Catricala, (Włochy), kurator i dyrektor sekcji sztuki europejskiej edycji Maker Faire, Aldo Cibic (Włochy) architekt i dizajner, Erin Dziedzic (USA) dyrektor kuratorów Kemper Museum Sztuki Współczesnej Kansas City, Missouri, Zao Li (Chiny) profesor Central Academy of Fine Arts Beijing, kurator pawilonu chińskiego Biennale Wenecja, Riccardo Passoni (Włochy), dyrektor GAM Turyn, Vasili Tsereteli (Rosja), dyrektor zarządzający Moscow Museum of Modern Art MMOMA.

Autor: Barbara Czechmeszyńska-Skowron / Fundacja Pokolenia Pokoleniom
Foto: Robert Mendel, Ryszard Szozda, z archiwum Fundacji PP

Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *