Turyńska „Jasna Góra”

Od ponad tysiąca lat Sanktuarium Consolata (il Santuario della Consolata) czyli jak brzmi oficjalna nazwa Kościół Matki Bożej Pocieszenia, jest dla mieszkańców Turynu i Piemontu religijnym sercem miasta. Tym, czym dla wielu Polaków jest sanktuarium Czarnej Madonny na Jasnej Górze w Częstochowie. Miejscem, do którego wielu z nas wraca w tym dramatycznym czasie myślami i modlitwą.


Historia katolickiego kultu religijnego w samym centrum Turynu, gdzie zaraz obok są zachowane archeologiczne pozostałości murów miasta z czasów rzymskich, ma swoje początki w V wieku. Urzędujący tutaj wówczas biskup Massimo nakazał wybudowanie kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja wraz kaplicą poświęconą Matce Bożej, w której został umieszczony Jej wizerunek, podziwiany i czczony po dziś dzień. Sanktuarium, które ma tytuł Bazylika Mniejsza, opisywane jest we wszystkich przewodnikach, jako atrakcja turystyczna, nie tylko ze względu na wyjątkową architekturę i bogatą historię związaną m.in. z okresami wojen z Francuzami o te tereny, ale także ze względu na to, że jest siedzibą wyjątkowej kolekcji, ponoć największej na świecie.

Foto: Wikipedia

Wchodząc do sanktuarium, przede wszystkim na ścianach bocznych kaplic
możemy zobaczyć liczącą ponad 13 tysięcy obiektów kolekcję ex-wotów, czyli serduszek ze srebra, drogocennych naszyjników, medali, dyplomów, pisemnych podziękowań, haftowanych serwetek, oficerskich i generalskich epoletów z okresu różnych wojen, także napoleońskich. Jest pośród tej kolekcji również zbiór ponad 3000 obrazków – niezwykłych ilustrowanych historii – cudów, które miały miejsce nie tylko w Turynie i w okolicach. Na niektórych z nich, można rozpoznać charakterystyczne budowle lub zaułki
miasta. Wiele innych, przedstawia bardzo odległe krajobrazy, takie jak na przykład Paryż podczas bombardowania w 1940 roku, czy front rosyjski podczas II wojny światowej albo okręty wojenne na pełnym morzu. To nie tylko wzruszające pamiątki z przeszłości, za którymi kryją się splątane
ludzkie losy, historie trzęsień ziemi, wojen, pożarów, chorób, wypadków, historie oczekiwania, troski, lęku o najbliższych, nadziei, ale to również dowody szczęśliwych zakończeń, jak byśmy dziś powiedzieli. Świadectwa żywej wiary mieszkańców tych terenów i okazanej wdzięczności za otrzymane, za wstawiennictwem Matki Bożej Pocieszenia, łaski i cuda.

Pod zamieszczonym linkiem można zobaczyć krótką prezentację fragmentów kolekcji, z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Turynie:
https://issuu.com/laconsolata_to/docs/ex_voto_della_consolata_x_sito_-_mo

Korespondencja z Piemontu: Katarzyna E. Dyrska, prawniczka, pasjonatka nie tylko włoskiej kultury [email protected]

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *