Koronawirus w Lombardii: jeszcze zaciskamy zęby! Jak inaczej przeżyć ten rok 2020?

Prawie 45 tysięcy osób zarażonych koronawirusem w Lomabardii, blisko 7600 zmarłych (według oficjalnych wyliczeń z 1 kwietnia…) I chociaż liczba nowych pacjentów na pogotowiu ratunkowym stopniowo maleje w stosunku do liczby wykonanych testów – jeszcze zaciskamy zęby! Nie odpuszczamy, jeszcze nie czas. Prezydent Regionu Lombardii, Attilio Fontana, stanowczo podkreśla „Nic się nie zmieniło w stosunku do poprzednich zakazów”.

Dyskomfort, nerwowość, obawy, frustracja, zwątpienie – wszystko potęguje z dnia na dzień. W domach czujemy się niczym w okopach na wojnie, a jednak na samą myśl, że na froncie – w szpitalach, na intensywnej terapii – setki, tysiące ludzi zmaga się dzień i noc z najgorszym wrogiem naszego systemu obronnego, coś przykuwa nas siłą do domowych ścian, bo tylko tu możemy czuć się bezpiecznie.

Lokalne media dzień w dzień dodają kolejne liczby, a przy tym sugerują, że nieoficjalne dane mogą być niewyobrażalnie większe… W samym Mediolanie i okolicach już prawie 10 tysięcy zarażonych, ponad 9 tysięcy w Bergamo, ponad 8,5 tysiąca w Brescii, w Cremonie blisko 4 tysiące... A to jeszcze przecież nie koniec, czekamy cierpliwie na finał koszmarnego snu, bo przecież kiedyś przyjdzie ten upragniony dzień ZERO zarażonych. Kiedy? – pytamy co chwila ekspertów, wertujemy dane z internetu odliczając dni, tygodnie, a może miesiące… Jeszcze niedawno mieliśmy nadzieję że pod koniec marca, teraz marzymy o końcu kwietnia, czy może na wiosnę, w maju? Nie, w maju dopiero zapowiadany jest stopniowy powrót do pracy niektórych tylko sektorów gospodarki. Może czerwiec, może lipiec… może…

Tymczasem w szpitalach lekarze próbują każdej sprawdzonej terapii, lecz jedyną pewność jaką mamy póki co to tlen. Jednym z proponowanych rozwiązań jest przekazanie pacjentom z mniejszą niewydolnością oddychania butli z tlenem nie tylko do szpitali „polowych” ale również bezpośrednio do domów. Tylko w Bergamo i okolicach zwiększono liczbę butli tlenowych z 700 do 20 tysięcy!

Jak przeżyć ten rok 2020? #Wszystkobędziedobrze #Andràtuttobene – powtarzamy jak mantrę.

Korespondencja z Lombardii: Agnieszka B. Gorzkowska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.