Dzień matki w Polsce, we Włoszech i na świecie -ciekawostki

W maju prawie na całym świecie obchodzi się Dzień Matki – coroczne międzynarodowe święto mające na celu okazanie matkom szacunku, miłości i  podziękowania za trud włożony w wychowanie.

Początki Dnia Matki

Początki  mają korzenie starożytne i sięgają nawet bardzo odległych czasów: Dzień Matki jest w rzeczywistości związany z kultem bóstw płodności ludów, które w czasach starożytnych czciły różnych bogów. Uroczystości te były organizowane w okresie roku, w którym miało miejsce sezonowe przejście od mroźnej zimy do wiosennego lub letniego upału, to znaczy kiedy przyroda rozkwita i powraca do życia.

Dzień Matki zatracił swój religijny ton – dziś jest to święto, które podkreśla znaczenie społecznej roli matki.

Wśród najważniejszych historycznych momentów, które mają związek z Dniem Matki, pamiętamy ten z maja 1870 roku. Kiedy w Stanach Zjednoczonych  działaczka Julia Ward Howe – silna zwolenniczka zniesienia niewolnictwa – zaproponowała ustanowienie Dnia Matki, jako chwili refleksji nad wojną. Ponad 40 lat później, w 1914 roku rocznica ta została oficjalnie ogłoszona przez ówczesnego prezydenta Woodrowa Wilsona: rezolucja Kongresu wskazała dzień poświęcony matce w drugą niedzielę maja.

Dzień  Matki oficjalnie rozpoczął się od XX wieku, publiczne celebrowanie  miłości do każdej matki na świecie, jednocześnie przekazujące przesłanie nadziei i pokoju.

Dzień matki w Polsce

Niewiele jest wzmianek historycznych na temat Dnia Matki w Polsce wiadomo jednak, że historia Dnia Matki w Polsce związana jest z Krakowem, gdzie w 1914 roku święto to było obchodzone po raz pierwszy. Od tamtego odległego momentu Dzień Matki  w Polsce obchodzony jest co roku 26 maja i nie jest świętem narodowym,  ponieważ nie wypada (jak w większości krajów) w weekend, jest to wiec dzień pracujący.

Dzień matki we Włoszech

W połowie lat pięćdziesiątych ustanowiono święto przy dwóch różnych okazjach, jednej związanej z promocją komercyjną, a drugiej  z przyczyn religijnych.

Pierwszy raz  obchodzono święto w 1956 roku, kiedy Raul Zaccari, senator i burmistrz Bordighera, we współpracy z Giacomo Pallanca, prezesem Urzędu ds. Kwiatów i Roślin Ozdobnych w Bordighera-Vallecrosia, podjął inicjatywę świętowania Dnia Matki. W następnym roku,  12 maja 1957 w drugą niedzielę maja  ustanowiono  pierwsze oficjalne włoskie obchody Dnia Matki, kiedy to Don Otello Migliosi, proboszcz z małej wioski Tordibetto (Perugia) ogłosił  je świętem w Asyżu.

Dzień Matki na świecie

W wielu miejscach na świecie rocznicę tę obchodzono w zwyczajach cywilizacji amerykańskiej lub europejskiej: na przykład w Afryce niektóre kraje ustanowiły Dzień Matki zainspirowane brytyjskim modelem obchodów i obchodzony jest w czwartą niedzielę Postu.

Inne kraje  świata obchodzą Dzień Matki o różnych porach roku, które również bardzo się od siebie różnią: na przykład w Tajlandii świętuje się je na stałe 12 sierpnia, zgodnie z narodzinami królowej Sirikit Kitiyakara, w Hiszpanii obchodzi się je w pierwszą niedzielę maja, w Argentynie jest to trzecia niedziela października a partia nazywa się „Día de la Madre”; w Rosji święto obchodzone jest w ostatnią niedzielę listopada, w Norwegii w drugą niedzielę lutego; wiele krajów obchodzi je 21 marca, pierwszego dnia wiosny, wiele krajów Europy Wschodniej obchodzi je 8 marca, ale najczęściej podobnie jak we Włoszech, świętowanie Dnia Matki ma miejsce w drugą niedzielę maja.

Polscy poeci o matce

„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność,

nie szczędzi ofiar, płacze, a przebacza,

odepchnięta wraca– to miłość macierzyńska.”      J. I. Kraszewski/

” Spotkanie z matką „

Ona mi pierwsza pokazała księżyc

i pierwszy śnieg na świerkach,

i pierwszy deszcz.

Byłem wtedy mały jak muszelka,

A czarna suknia matki szumiała jak Morze Czarne (…)

Konstanty Ildefons Gałczyński

” Pieśń o Matce „

(…) Przychodzą w życiu dni powodzi,

gdy wszystko zdradza nas i zawodzi,

gdy pociąg szczęścia w dal odchodzi,

gdy wraca zło do wiary twierdz,

gdy grunt usuwa się jak kładka.

Jest wtedy ktoś, kto trwa do ostatka.

Ktoś, kto nie umie zdradzić – Matka

I serce jej, najczystsze z serc (…)         

Tadeusz Żeromski

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *