Polski zbiór książek w Sassuolo z akcją „Polska książka we włoskiej bibliotece”

Zapraszamy serdecznie na rozmowę z panią Katarzyną Lenckowską

Pani Kasia pochodzi z Polski z Katowic, od 2003 roku mieszka we Włoszech. Obecnie w Sassuolo niedaleko  Modeny  wraz z rodziną, wraz z innymi Polakami działa w akcji „Polska książka we włoskiej bibliotece”. Dzięki tej akcji coraz więcej książek napływa  i coraz więcej czytelników z nich  korzysta. Wiele osób miałoby ochotę na polską lekturę lecz nie każdy  wie, że dzięki tej akcji w obecnej chwili książki dostępne są  już w bibliotece w Sassuolo  i Reggio  Emilia czy Mediolanie i na pewno będą poszerzać inicjatywę także do innych bibliotek.

Jak to możliwe, że w mieście Sassuolo (MO) liczącym zaledwie czterdzieści jeden tysięcy mieszkańców w zbiorach miejskiej biblioteki publicznej znajduje się już ponad 1500 książek w języku polskim?

Myślę, że nie potrzebujemy mieć od razu do dyspozycji metropolii, aby stworzyć przytulne miejsce do zgromadzenia lektur w rodzimym języku. Tym samym zbiory, mogą być zgromadzone w stolicy, a czytelników mała garstka. Ważne, aby wiadomość rozeszła się wśród rodaków, aby wypożyczali i tym samym uzupełniali zbiory.

Kiedy w 2008 roku po raz pierwszy odwiedziłam bibliotekę przy via Rocca przypadkiem znalazłam na półce kilka Harlequinów, nie było nawet wyodrębnionego działu literatury polskiej. Doniosłam trochę własnych zbiorów, przywoziłam z Polski, przywoziły koleżanki, poczta pantoflowa i szybko rozeszła się wiadomość, gdzie można zdobyć książki w języku polskim.

Nie zawsze jednak biblioteki miejskie dysponują miejscem aby zgromadzić zbiory w innym, mało używanym języku.

Tak, wielu Polaków mi o tym wspominało. Można wtedy zapytać przy parafiach, w ośrodkach kulturalnych (tzw. Circoli). Na przykład w Mediolanie mamy pokaźne zbiory przy kościele Santa Maria alla Porta na vicolo Santa Maria alla Porta, odnoga corso Magenta w samym centrum przystanek metra Cordusio.  Istotą rzeczy jest informacja, bo jeżeli nie będziemy korzystać z tego co uzbieraliśmy, wcześniej czy później usuną zbiór i zniosą do archiwum czy magazynu.

Jaki jest wybór  w Sassuolo? Nie poprzestaliście tylko na Harlequinach?

Oczywiście że nie, jest już prawie wszystko, poradniki, powieści, klasyka, książki podróżnicze, kucharskie, religijne, biografie, kryminały, historyczne, przyrodnicze, polityczne, literatura faktu, since – fiction, są pozycje noblistów, poezja, psychologia. Znajdzie się też coś dla maluchów. Są też lektury szkolne do których zawsze miło wracać. Jeden z panów hojnie zaopatrzył nasze zbiory, więc jest również tematyka, która zainteresuje mężczyzn.

 Jaką inną drogą pozyskujecie książki?

W Polsce, nawet w małych bibliotekach szkolnych, miejskich i parafialnych pytamy czy nie znalazło by się kilka pozycji, które mogłyby trafić do Polaków mieszkających za granicami kraju i taki apel zwykle kończy się nowym napływem książek.  Pytamy też bezpośrednio pisarzy, np. psycholog z Lublina podarował nam kilka nowiutkich książek swojego autorstwa.  Nic nie kosztuje zapytać.

Książki sporo ważą czy pojawia się problem z transportem do Włoch?

Tak niestety  to jest problem, jeśli mówimy o transporcie samolotem dziś wiele osób wybiera ten środek transportu. Pamiętajmy jednak, że wciąż mnóstwo Polaków przyjeżdża z kraju busikami, inni przyjeżdżają własnym autem na przykład na wakacje i  są w stanie przywieźć większą ilość. Pewna stewardesa z linii autokarowych też dołożyła swoją cegiełkę do naszego skarbu. Kto ma cel – znajdzie środki. W Sassuolo mamy nie tylko książki, obecnie na stanie jest kilka DVD i prasa.

Opiszę pokrótce jak wygląda to magiczne miejsce: na starówce w Sassuolo tuż przy letniej rezydencji pałacu książąt Este i rozciągającego się wokół parku książęcego (Parco Ducale) mieści się budynek Biblioteki (Cionini). Na jej poddaszu  zagospodarowano pokaźną przestrzeń tylko na nasze zbiory. Z początku zbiorów i wypożyczających Polaków było mniej i same bibliotekarki były zdziwione, że z miesiąca na miesiąc wciąż ich przybywa, wobec tego udostępnili stoliki i regały  na czasopisma, a nawet wspaniałomyślnie oprawiają nasze książki w folie przedłużając tym samym zachowanie dobrego stanu. Jeżeli ktoś ma ochotę delektować się lekturą na miejscu, na dole znajduje się nawet  automat na kawę, a przez małe okienka poddasza nie dochodzi gwar z  ulicy, co najwyżej dźwięk muzyki dochodzący ze szkoły muzycznej znajdującej się na parterze. To miejsce jest naprawdę magiczne.

Na jakich warunkach odbywa się wypożyczenie książęk?

Można zapisać się nawet na podstawie polskiego dokumentu, z adresem tymczasowym we Włoszech. Książki można wypożyczyć na miesiąc z możliwością przedłużenia także telefonicznie. Jednorazowo można wypożyczyć do 10 książek i oczywiście bezpłatnie.

Czy w okolicy mieszka dużo Polaków?

Powiedziałabym, że nie jest nas szczególnie dużo w stosunku do innych miejsc na całym półwyspie apenińskim, tyle, że dzięki takim miejscom jak bbiblioteka,czy  jak odbywająca się w raz w miesiącu w środy msza polska i jak grupy whatsapp zrzeszające Polaków odnaleźliśmy się, lepiej poznaliśmy  i zaprzyjaźniliśmy.

Czy katalog książek jest dostępny w sieci?

W obecnej chwili nie, ale pod koniec roku są takie plany. Na razie dostępny jest na miejscu w bibliotece.

Jeśli dostaniecie od darczyńcy książkę, którą już macie na stanie  w bibliotece, wdrążacie drugą pozycję?

Często tak, z tego powodu, że istnieje niewielka filia/oddział w Szpitalu w Sassuolo na 4 piętrze, gdzie zamieściliśmy polskie książki i to nie tylko dla polskiego personelu szpitala, ale również dla pacjentów i osób asystujących chorych. W innym wypadku podwójnie trafiające się egzemplarze trafiają do zaprzyjaźnionej Biblioteki Panizzi w centrum Reggio Emilia, która też już może poszczycić się sporą ilością polskich tytułów. Czasem zostawiamy specjalnie niektóre  książki w wyznaczonych do tego celu miejscach w parkach lub supermarketach, dołączamy karteczkę – zakładkę informującą przypadkowego czytelnika, gdzie może znaleźć znacznie więcej książek po polsku.

Niedawno, 8 maja obchodziliśmy dzień bibliotekarza, bibliotek i ludzi zajmujących się książkami. Czego mogę ci życzyć?

 Poszerzenia naszych zbiorów i aby książki polskie, które gromadzimy niemałym nakładem sił, trafiły do wielu czytelników.

 Dziękuję pozdrawiam wszystkich czytelników a tych, którzy blisko mieszkają  zachęcam do odwiedzenia biblioteki.  

Pani Kasiu dziękuję bardzo za interesującą  rozmowę i  gratuluję wspaniałej inicjatywy i wspaniałego zbioru książek . Inicjatywa na pewno zainspiruje też innych oraz  zachęci także do czytania polskiej lektury. Myślę ,że książki powinny być zawsze nam dostępne zwłaszcza w języku ojczystym i zwłaszcza kiedy mieszkamy na obczyźnie.

Oto lista niektórych  bibliotek z polskimi książkami:

Sassuolo (MO)  Biblioteka Comunale Natale  Cionini, via Rocca 19 tel. 0536880571,

Reggio Emilia, Biblioteka Panizzi, via Luigi Carlo Farini 3, tel. 0522456083

Rzym

-Biblioteka Instytutu Polskiego w Rzymie via Vittoria Colonna -tel 0636000723

-Biblioteca Europea Salaria via Savoia 13 15 tel 45460681-8606, 45460681-86

-Biblioteca Franco Basaglia-Primavalle  Via Federico Borromeo, 67, 00168 Tel 06 4546 0371

-Biblioteca Guglielmo Marconi-Marconi Arvalia/Portuense Via Gerolamo Cardano, 135 tel. 06 4546 0301

-Biblioteca Valle Aurelia-Aurelio-viale di Valle aurelia 129  tel.0645460611

Lido di Ostia RM  Biblioteca Elsa Morante- Via Adolfo Cozza, 7, 00121  Tel. 06 4546 0481

Bolonia  Salaborsa -Piazza del Nettuno, 3, tel. 338 395 3633

Rozmawiała: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *