Echo serca – na czym polega badanie i kiedy je wykonać?

W badaniu echo serca są również widoczne naturalne zmiany fizjologiczne, związane ze starzeniem się serca, dlatego lekarz interpretuje uzyskany obraz na podstawie wywiadu z pacjentem.

Echo serca jest profilaktycznym, bezinwazyjnym badaniem, które pozwala na dalszą diagnostykę w kierunku diagnozy chorób serca. Wykonuje je lekarz kardiolog za pomocą ultrasonografu. 

Echo serca – czym jest? 

Badanie echokardiograficzne ( nazywane ultrasonokardiografią lub potocznie echem serca) jest jednym z najpopularniejszych badań pozwalających wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Fale dźwiękowe, emitowane przez ultrasonograf, dostarczają informacji na temat pracy serca, jego wielkości oraz budowy. Dzięki bezinwazyjności oraz bezbolesności badania, można je wykonać w każdych warunkach, u dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży .

Badanie ultrasonograficzne pozwala nie tylko na ocenę stanu zdrowia lub wstępną diagnozę różnych schorzeń, ale też umożliwia monitorowanie postępów leczenia zachowawczego, które stosuje się np. gdy pacjent cierpi na chorobą wieńcową lub wrodzoną wadę serca. USG serca standardowo wykonuje się także w celach kontrolnych po operacji kardiochirurgicznej. 

Wskazania do wykonania echokardiografii 

Symptomami, które stanowią wskazanie do skierowania pacjenta na badanie echokardiograficzne są m.in: 

 • Duszność 
 • Problemy z ciśnieniem tętniczym 
 • Choroba zakrzepowa 
 • Nieprawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego 
 • Choroba wieńcowa 
 • Męczliwość 
 • Zapalenie wsierdzia 
 • Ból w klatce piersiowej

Echo serca jest jednym z najpowszechniejszych badań (podobnie jak EKG), które pozwala na zaobserwowanie nieprawidłowości i skierowanie na dalsze badania diagnostyczne, takie jak koronarografię lub EKG wysiłkowe.  

Nieprawidłowe wyniki echo serca 

Patologie w funkcjonowaniu serca można wykryć za pomocą różnego rodzaju badań, ale to echo serca jest najczęściej “pierwszym wyborem” kardiologa lub lekarza rodzinnego. Obraz serca, uzyskany za pomocą badania ultrasonograficznego, dostarcza wielu informacji na temat budowy i funkcjonowania najważniejszego narządu w ciele człowieka. Prawidłowo przeprowadzone echo serca pozwala zaobserwować m.in: 

 • Szmery w sercu 
 • Spadek frakcji wyrzutowej serca 
 • Wady w budowie (np. grubość ścian serca)
 • Nieszczelność zastawek 

Czas trwania i przebieg badania 

Badanie echo serca jest szybkie i nieinwazyjne. Przeciętny czas USG to około kilkunastu minut. W przypadku problemów z odczytem wyników badania, procedura może trwać do pół godziny. Do echo serca nie trzeba się przygotowywać ani przestrzegać specjalnych zaleceń. Wymagane jest jedynie zachowanie standardów higieny osobistej. W przypadku dzieci, mały pacjent powinien być najedzony i wypoczęty, a na czas wykonywania echo serca warto posiadać ulubioną zabawkę dziecka, żeby odwrócić jego uwagę. 

Echo serca wykonuje się na leżąco w pozycji na wznak lub na boku z ręką za głową. Do badania wykorzystuje się żel do USG, który ułatwia poruszanie się głowicy i umożliwia odczyt obrazu w różnych płaszczyznach, dlatego pacjent powinien być rozebrany od pasa w górę. Lekarz przykłada urządzenie do skóry w okolicach serca na kilka sposób, żeby uzyskać najbardziej wiarygodny i użyteczny obraz. Obrazowe badanie ultrasonograficzne powinno się regularnie powtarzać, żeby monitorować stan zdrowia. Należy wykonać je niezwłocznie po wystąpieniu niepokojących symptomów, charakterystycznych dla problemów z układem sercowo-naczyniowym. 

Artykuł powstał we współpracy z Przychodnią Na Tęczowej https://www.nateczowej.pl/usg-serca-wroclaw/
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *