POLSKA ARTYSTKA MARIA LOREK UCZESTNICZKĄ FESTIWALU SZTUKI W SORRENTO

Maria Lorek, polska malarka i konserwatorka sztuki, będzie jedyną Polką, której prace zostaną zaprezentowane podczas tegorocznego Festiwalu Sztuki Współczesnej SyArt w Sorrento. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszono 40 artystów z 14 krajów, m.in. z Korei, Kanady, Serbii, USA (NY), Włoch, Brazylii, Portugalii, Urugwaju.

Plakat Festiwalu w Sorrento


Polka aplikowała w kategorii malarstwo. Ze złożonego portfolio komisja
kwalifikacyjna wybrała sześć jej prac, wykonanych na papierze tuszem akrylowym oraz chińskim, o wymiarach 18x24cm i 24×30 cm. Prace zakwalifikowanych artystów będą prezentowane w SyArt Gallery, w salach ekspozycyjnych Villa Fiorentino, wspaniałego obiektu, w którym ma swą siedzibę realizator Festivalu, Sorrento Foundation. Oficjalny wernisaż ekspozycji we wnętrzach pałacu Fiorentino odbędzie się 11 lipca.

Il vulcano

SyArt Sorrento Festival to międzynarodowe wydarzenie, poświęcone prezentacji sztuki współczesnej, które w roku 2020 potrwa od soboty, 6 czerwca do 11 września. Jest to już czwarta edycja tego projektu artystycznego, współorganizowanego przez rożne państwowe i prywatne instytucje. W obliczu niepewnych i trudnych czasów pandemii przesłaniem artystycznym tegorocznego międzynarodowego grona twórców jest zapoczątkowanie nowej aktywności po okresie lockdown oraz przekaz,
że sztuka wciąż ma się dobrze.

White wave

W dniu 6 czerwca w obecności burmistrza Sorrento, pana Giuseppe Cuomo, i CEO Fundacji Sorrento, pana Gaetano Milano, na jednej z głównych ulic miasta nastąpi inauguracja instalacji dzieła „Mikado”. Jego twórca, Vincenzo Mascia, na stałe współpracuje z SyArt Gallery. Tegorocznym projektem artysta dopełnia dialog, który zainicjował podczas pierwszej edycji Festivalu.


Projekt stanowi cześć szerszego projektu „Museo Outdoor. Uczestniczą w nim. m.in. artyści streetowi TvBoy, Dalya Luttwak, Carmen Novaco; ich prace można oglądać w historycznych punktach miasta.

Według słów pani kurator Rosselli Savarese jest to: „…kolejny krok w kierunku kształtowania i rozwijania konceptu Outdoor Museum Sorrento. Codziennie dostajemy pełne entuzjazmu opinie od wybranych przez nas artystów, którym umożliwiamy ekspozycję ich prac w „Krainie Syren…


O Marii Lorek, autorce obrazów prezentowanych w ramach Festiwalu, pisaliśmy przy okazji jej poprzedniej wystawy indywidualnej w Palazzo Genovese w Salerno (proszę kliknąć tutaj). Maria pochodzi z artystycznej rodziny o niemiecko-polskich korzeniach, jej ojcem jest krakowski malarz Bogusław Leon Lorek. Artystka uprawia malarstwo figuratywne, techniką olej na płótnie i tusz na papierze oraz fotografię artystyczną. Absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, oraz studiów magisterskich w zakresie konserwacji i restauracji dzieł sztuki na Technische Universitaet w Monachium, pracę dyplomową zrealizowała we Włoszech, w Pompejach. Aktualnie mieszka w Salerno, zwanym „Miastem Syren”. Jako konserwator free-lancer realizuje różne indywidualne projekty konserwatorskie, we Włoszech, w Polsce, w Anglii, stale współpracując także z niemieckim Fraunhofer Instytut.

Tekst: Barbara Czechmeszyńska-Skowron / Fundacja Pokolenia Pokoleniom / korespondentka ds. kultury, sztuki, artystów


Foto i reprodukcje prac: z archiwum artystki / Plakat: Serwis prasowy SyArt Gallery
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *