Covid-19: Włoscy naukowcy uspakajają – pacjenci „słabo pozytywni” nie mogą zarażać

Mediolan 22-06-2020, Palazzo Lombardia: Prezentacja pierwszych włoskich badań dotyczących obecności zakaźnych wirusów u wyzdrowiałych pacjentów.

Z ostatnich badań wirusologów z Policlinico San Matteo di Pavia we współpracy z Policlinico di Milano, Santa Maria delle Scotte di Siena, Istituto zooprofilattico sperimentale della Lombardia, dell’Emilia-Romagna oraz Usl di Piacenza, wynika, że procent przetrwania koronawirusa w wyleczonym organizmie jest bardzo niski, poniżej 3%. Na podstawie badań 280 pacjentów wyzdrowiałych z wirusa Sars-Cov-2 eksperci doszli do wniosku, że nawet jeśli wyleczony pacjent ma nadal pozytywne wyniki testów, to wirus i tak nie jest już zaraźliwy.

Wirusolog Fausto Baldanti z wydziału Wirusologii Molekularnej Irccs potwierdził, że osoby, które zdefiniowano jako tzw. „słabo pozytywni” nie są zaraźliwe.

Dlatego prawdopodobnie – tłumaczą eksperci – rozprzestrzenienie się koronawirusa w Lombardii znacznie się zmniejszyło. Co nie oznacza jednak, że wirus jest mniej niebezpieczny niż w marcu. Statystycznie na 100 osób zarażonych, 80 lekko zachoruje, 20 trafia do szpitala, z których 5 na intensywną terapię. Teraz jesteśmy jednak w fazie, w której wiele ludzi przezwyciężyło infekcję Covid i nie ma już żadnych symptomów, ale według testów mogą wciąż być „słabo pozytywni”. Tak więc liczba osób zarażonych może być teoretycznie wysoka, ale wśród nich większość nie jest już w stanie zarażać innych.

Korespondencja: Agnieszka B. Gorzkowska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *