Jak dbać o swoje bezpieczeństwo i prywatność w sieci?

Z pewnością każdy z nas korzysta z internetu i robi to bardzo często. Przeważnie nie zastanawiamy się nad naszym bezpieczeństwem, skupiając się jedynie na plusach i korzyściach sieci. Wchodząc do internetu, powinniśmy mieć jednak na uwadze pewne elementy oraz pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dzięki nim nasze dane, pieniądze czy prywatność pozostaną bezpieczne, a korzystanie z sieci nie przyniesie negatywnych skutków. Jak zatem dbać o swoje bezpieczeństwo w internecie? Kilka sprawdzonych sposobów prezentujemy poniżej.

Materiał powstał we współpracy z: TECHUNBOX.pl

Aktywność w Social Mediach

Jednym z najpopularniejszych zajęć w internecie jest spędzanie czasu w social mediach ze znajomymi. Bardzo często dzielimy się publicznie wieloma informacjami na temat swojego życia. Bardzo często zamieszczamy też zdjęcia czy opisy swoich prywatnych domów, przedmiotów i planów. Zachowanie takie może skutkować tym, że przestępcy również będący w social mediach mogą wykorzystać te informacje — np. włamując się do naszego mieszkania pod naszą nieobecność. Kolejnym zagrożeniem jest wykorzystanie naszych wpisów, poglądów czy zdjęć do zdyskredytowania nas np. w pracy. Jeśli zatem chcemy spędzać czas w mediach społecznościowych, warto ograniczyć profil do trybu prywatnego, nie przyjmować do znajomych osób, których nie znamy oraz z rozwagą zamieszczać takie dane. Social media to również miejsce, w którym możemy poznać nowych ludzi. Jest to bardzo duży plus mediów społecznościowych, ale znajomości takie warto traktować jedynie jako możliwość poznania nowej osoby. Jeśli chcemy wejść w nią w bardziej zażyłe relacje, warto spotkać się w świecie realnym np. w gronie znajomych czy w miejscu publicznym i poznać taką osobę osobiście. Nigdy nie powinniśmy też przesyłać pieniędzy czy podawać jakichkolwiek danych osobom poznany przez internet w celu opłacenia zakupu, pożyczki czy pomocy.

Zakupy internetowe

Kolejnym elementem korzystania z sieci — coraz bardziej popularnym są zakupy internetowe. Bardzo często robimy drobne zamówienia czy kupujemy różnego rodzaju przedmioty właśnie w sieci. Niestety robimy to też często bez większego zastanawiania się, podając nasze dane np. karty płatniczej. Aby bezpiecznie robić zakupy w sieci, warto kierować się kilkoma wskazówkami. Pierwszą z nich jest robienie zakupów jedynie na dużych serwisach i znanych portalach sprzedażowych. znajdziemy na nich przeważnie wszystkie możliwe produkty z danej kategorii. Jeśli chcemy kupić przedmiot na nieznanym serwisie, należy używać do tego przedpłaconej karty PrePaid lub karty wirtualnej. Nawet przy kradzieży danych oraz gdy e-sklep jest specjalnie tworzony w takim celu, stracimy tylko małą sumę, która znajdowała się na karcie przedpłaconej, a nie wszystkie pieniądze z karty debetowej czy kredytowej. Jeśli robimy zakupy na portalach ogłoszeniowych, warto poprosić o ich finalizację na portalu aukcyjnym lub o wysyłkę przedmiotu za pobraniem. Obecnie wiele osób kupuje przedmioty, wysyłając pieniądze jako pierwsi i tracą je.

Aktualizacja oprogramowania i antywirus

W internecie oprócz wielu pułapek zastawianych przez przestępców i nieuczciwych ludzi, istnieją także wirusy wirtualne. Przeważnie nie przykładamy większej wagi do tego problemu, a jest to bardzo lekkomyślne zachowanie. Wirusy obecnie potrafią wykradać listy kontaktów, hasła czy włamywać się do bankowości elektronicznej i okradać nas. Niektóre wirusy mogą też blokować komputer oraz żądać okupu za jego odblokowanie. Aby zapobiegać wszystkim takim sytuacjom, warto regularnie np. co miesiąc zaktualizować system Windows oraz antywirusa. Darmowe programy antywirusowe pobierzemy z internetu. Każdy największy i popularny dostawca tego typu programów oferuje bezpłatne podstawowe wersje, które uchronią nas przed większością zagrożeń. Niektóre z programów mogą np. w czasie rzeczywistym blokować strony internetowe, na które chcemy przejść lub skanować pobierane pliki.

Dane osobowe

Niezwykle newralgicznym elementem naszego życia są dane osobowe. W sieci coraz więcej przestępców czyha na nie, próbując je wyłudzić i pozyskać je pod wieloma pretekstami. Dane takie mogą służyć do przejęcia naszej tożsamości, podszywania się pod nas czy wykonywania przestępstw. Problem ten staje się obecnie coraz bardziej intensywny, dlatego powinniśmy o nim pamiętać zawsze, jeśli korzystamy z sieci. Jest to szczególnie trudne, gdyż w internecie korzystamy z bankowości elektronicznej, załatwiamy sprawy urzędowe czy kontaktujemy się z pracodawcami itp. Istnieje jednak kilka porad jak chronić swoje dane i na jakie elementy uważać. Pierwszą podpowiedzią, jest podawanie danych tylko na stronach, które mają zieloną kłódkę obok adresu www — po lewej jego stronie w przeglądarce. Jest to certyfikat SSL, który gwarantuje szyfrowanie przesyłanych danych. Należy również sprawdzić nazwę certyfikatu, klikając na kłódkę i porównać, czy jest to ta sama nazwa co portalu, na którym podajemy dane. Nigdy nie powinniśmy podawać danych newralgicznych osobom w prywatnych wiadomościach np. gdy wysyłamy CV czy handlujemy. Są to np. numer dowodu tożsamości, PESEL czy zdjęcie dowodu tożsamości. Dane takie możemy wpisywać jedynie na stronach banków, urzędów czy portali sprzedażowych jak Allegro itp. — które są znane i dokładnie wiemy, w jakim celu służy podanie danych.

Korzystanie z internetu publicznego

Jedną z najbardziej niedocenianych porad, o której warto pamiętać jest ta dotycząca używania internetu publicznego. Publiczne hot-spoty np. w kawiarni itp. nie są miejscami bezpiecznymi. Nigdy nie wiemy, kto jest administratorem sieci oraz czy nie przechwytuje wprowadzanych przez nas danych do internetu. Jeśli zatem korzystamy z publicznej sieci, nie powiemy logować się do swoich kont, podawać poufnych danych czy wykonawcy transakcji finansowych. Bezpiecznymi sieciami, w których możemy to robić, jest nasz internet domowy, stanowisko komputerowe w banku czy transmisja danych np. 4G w telefonie. Niektórzy przestępcy celowo tworzą w centrach miast darmowe sieci wifi. Wiele osób nieświadomych ich przeznaczenia korzysta z nich np. logując się do bankowości itp.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *