Pierwsze w 2020 roku zebranie Stowarzyszenia AIPNM

Polonia włoska w Marche zmuszona sytuacją wywołaną przez Covid-19 przekładała od kilku miesięcy swoje zebranie członków planowane na miesiąc marzec 2020 roku. Nareszcie, po długim lockdown, z ogromną przyjemnością członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego Nowego w Marche (AIPNM) zgromadzili się w restauracji Maison Vittoria w Castelfidardo. W programie dnia był wspólny obiad oraz zebranie członków.

W maseczkach, w bezpiecznych odległościach i myjąc ręce przybyli zaproszeni goście. Zostali powitani przez Cristinę Gorajski Visconti, konsul honorowa RP w Ankonie. Wszyscy wymieniali swoje wrażenia ubiegłych miesięcy. Spotkanie rozpoczęło się toastem za ten choć nietypowy to długo oczekiwany powrót do normalnego trybu życia.  Obiad upłynął wśród rozmów, na otwartym powietrzu i w przemiłej atmosferze. Na deser królową stołu była wspaniała szarlotka, specjalnie upieczona na tą okazję przez Annę Siek. 

Drugą, oficjalną częścią programu dnia było zebranie związku. Otworzyła je pani prezes Maria Teresa Bulhak-Jelska. Z radością powitała wszystkich przybyłych i od razu przeszła do tematu wyborów prezydenckich w Polsce, których druga tura wyznaczona została na niedzielę 12 lipca. Podkreśliła jak bardzo istotne jest przez nas Polaków spełnienie obywatelskiego obowiązku, nawet tu z dalekiej obczyzny. Ze łzami w oczach wspominała swojego przyjaciela profesora Andrzeja Stelmachowskiego, który 30 lat temu został wybrany na marszałka senatu w pierwszych powojennych, przełomowych wyborach parlamentarnych w Polsce. Ten sam wielki człowiek był fundatorem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”, z którym od kilku lat współpracuje AIPNM. 

Kolejnym punktem zebrania były aule Anders i  ich specyficzna sytuacja pracy podczas pandemii. Anna Czerwińska mówiła o trudnościach i planach na kolejny rok szkolny. 

Wyjątkowym momentem zebrania było wręczenie dyplomów uczniom kursu  języka polskiego dla dorosłych AndersLab, który prowadzony był przez nauczycielki: Annę Siek i Joanne Muszyńską.

Z wielką aprobatą przyjęta została wiadomość przesunięcia organizowanej przez AIPNM wycieczki do Polski – na kwiecień przyszłego roku. Na koniec odnowione zostały stanowiska w zarządzie stowarzyszenia w niezmienionym składzie.

Z obietnicą kolejnego szybkiego zobaczenia się, Polacy z Marche, rozstali się życząc sobie wzajemnie udanych wakacji. Kto wie? Może spotkają się również 17 lipca na cmentarzu wojennym w Loreto, aby uczcić poległych polskich żołnierzy, walczących 76 lat temu w szrankach 2 Korpusu Polskiego, dowodzonego przez generała Władysława Andersa? Tego samego korpusu, który 18 lipca 1944 roku wszedł do Ankony przez bramę Świętego Stefana i wyzwolił to portowe miasto. To kolejna okazja do lokalnego spotkania społeczności polskiej na centralnym wybrzeżu Adriatyku.

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *