Konkurs. 100 pomników na 100-lecie bitwy warszawskiej

Zeskanowaliśmy w 3D jeden z najstarszych pomników upamiętniających wiktorię warszawską 1920 r. (stojący w rzeczywistości w Wawrze). Teraz wirtualny pomnik można oglądać na smartfonach, tabletach i komputerach w rozszerzonej rzeczywistości, a także… sfotografować w swoim otoczeniu. Skan 3D pomnika odsłoniętego w 1930 r. jest przedmiotem konkursu „100 pomników na 100-lecie zwycięstwa”. Proponujemy Polakom, żeby samodzielnie stawiali pomniki bitwy.Po wpisaniu w przeglądarce telefonu adresu  www.1920.wielkiehistorie.pl. będzie można za pomocą smartfonu umieścić trójwymiarowy model wawerskiego pomnika w swoim otoczeniu i następnie wykonać zdjęcie aparatem. Można więc będzie „wznieść” pomnik na szczycie Rysów, na Polach Elizejskich w Paryżu, w chicagowskim Jackowie, albo… na Placu Czerwonym w Moskwie.

Jury wybierze autora najbardziej spektakularnych zdjęć wawerskiego pomnika (decyduje miejsce ustawienia monumentu, ogólna kompozycja). Na zwycięzcę czeka wyjątkowa nagroda – możliwość wykonania profesjonalnego skanu 3D jego sylwetki. Na prace czekamy od 13 do 30 sierpnia 2020. Wykonane zdjęcia pomnika należy wysłać na adres [email protected], a także opublikować w mediach społecznościowych z hasztagiem #100pomnikow.

Z okazji 100. rocznicy bitwy warszawskiej przygotowaliśmy też wystawę plenerową. Opowiadamy na niej o wojnie polsko-bolszewickiej z mało znanej perspektywy dzieci, młodzieży i kobiet. Na plaży nad Wisłą w Wawrze prezentowane będą m. in.: fotografie, wspomnienia i wycinki prasowe z tamtego okresu. Oficjalne otwarcie wystawy w czwartek 13.08.


Fundacja na rzecz Wielkich Historii
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *