Dlaczego drewno jest doskonałym materiałem budowlanym?

Chociaż współcześnie technologia pozwala na zastosowanie w budowlance niemal nieograniczonej ilości syntetycznych materiałów, ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie całej tej gałęzi przemysłu bez budulca, jakim jest drewno. Zalety tego materiału budowlanego są rozliczne. W poniższym artykule podpowiadamy, dlaczego jego popularność nie spada.

Drewno jako doskonały materiał budowlany

Sklep z drewnem jest miejscem, które przeżywa nieustanne oblężenie. Wynika to z faktu, że ten materiał budowlany wykorzystywany jest niezwykle szeroko w bardzo wielu uniwersalnych projektach. Wiele osób wciąć jednak zastanawia się, co wpływa na to, że to właśnie drewno jest uważane za materiał doskonały. 

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie może być trudna do udzielenia, natomiast nie można nie wspomnieć o rozlicznych zaletach tego materiału. Przede wszystkim jest to naturalny budulec, pochodzący wprost ze środowiska. Jego odnawialność oraz fakt, że budując z niego wykorzystujemy elementy przyjazne dla środowiska – to kryteria, które najbardziej wpływają na popularność drewna. 

Niewątpliwą zaletą jest także zdolność tego materiału do samoregulacji wilgotności w pomieszczeniach. Dzięki temu domy drewniane posiadają korzystniejszy mikroklimat niż nawet najlepiej wentylowane domy murowane. Drewno jest genialnym materiałem konstrukcyjnym i budowlanym. Charakteryzuje się dużą trwałością i niewielką korozją w stosunku do innych materiałów budowlanych. Ponadto jest lekkie i dosyć łatwe w montażu. To z tego powodu hurtownia drewna oraz specjalistyczne sklepy wciąż nie cierpią na brak klientów. 

Charakterystyka poszczególnych gatunków drewna

Do określonych prac budowlanych wykorzystuje się różne gatunki drewna. W naszym kraju najczęściej wykorzystywane są drzewa iglaste – sosny i świerki. Są one nie tylko bardzo łatwe w pozyskaniu, ale także posiadają dobre parametry wytrzymałościowe. To właśnie one wykorzystywane są do tworzenia konstrukcji dachowych, ścian czy stropów. W budownictwie wodnym i mostowym bardzo często wykorzystuje się jodłę, która jest bardzo odporna na działanie wody. Drzewa liściaste natomiast wykorzystywane są najczęściej w stolarce, świetnie sprawdzają się także jako budulce parkietów i podłóg. 

Wybieraj drewno najwyższej jakości

Drewno niewątpliwie jest doskonałym materiałem budowlanym, które popularność przez wieki nie spadła ani odrobinę. Mają na to wpływ liczne zalety, takie jak naturalność czy trwałość. Warto jednak pamiętać, że do konkretnych prac i elementów budowlanych nadają się bardzo różne gatunki drzew. Pamiętajmy, aby przed wejściem w jego posiadanie upewnić, że miejsca, z którego pochodzi nasze, są profesjonalne i prowadzone przez osoby, które znajdą się na rzeczy. W żadnym wypadku nie należy kupować materiałów budowlanych z drewna od osób prywatnych. Skupmy swoją uwagę na miejscach takich jak odpowiedni sklep z drewnem czy dobrze wyposażona hurtownia drewna.  Wówczas będziemy mieli pewność, że zakupiony przez nas materiał jest odpowiedni do określonych prac, certyfikowany i bezpieczny. 

Artykuł powstał we współpracy z skladydrzewne.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 2 =