Jesienne dbanie o urodę – regeneracja skóry po lecie i inne zabiegi

Nasza skóra przez cały rok zmaga się z czynnikami zewnętrznymi, które wpływają negatywnie na jej kondycję i wygląd. Przykładowo: w okresie letnim różne niedoskonałości, m.in. przebarwienia, mogą być wywoływane przez intensywne działanie słońca. Dlatego też często już wczesną jesienią wiele osób decyduje się na zabiegi, które pozwalają zrewitalizować skórę i usunąć nieestetyczne zmiany.

Bez wątpienia w przypadku jesiennego dbania o urodę mamy do dyspozycji znacznie więcej terapii kosmetycznych, niż latem. Wynika to przede wszystkim z mniej intensywnego działania słońca, czyli czynnika, który stanowi często przeciwwskazanie do przeprowadzenia konkretnych kuracji, np. zabiegów laserowych. Dlatego też w okresie jesiennym dużym zainteresowaniem cieszą się zarówno terapie poprawiające kondycję oraz wygląd skóry, m.in. fotoodmładzanie lub usuwanie przebarwień, jak i popularne w ostatnich latach metody depilacji laserowej. Co powinniśmy wiedzieć o tych zabiegach, zanim zdecydujemy się z nich skorzystać?

Zabieg na przebarwienia, w tym na plamy posłoneczne

Po okresie letnim wiele osób zgłasza się do gabinetów kosmetycznych z nieestetycznymi plamami posłonecznymi. Pojawienie się takich przebarwień ma oczywiście związek z wystawieniem skóry na działanie słońca. Niedoskonałości mogą wystąpić zwłaszcza w miejscach, w których wcześniej doszło do podrażnienia naskórka. Jak uporać się z takim problemem? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest laserowe usuwanie przebarwień. Wspomniana terapia sprawdza się też przy redukowaniu innych dolegliwości, np. ostudy, plam wątrobowych czy zmian wywołanych trądzikiem.

A na czym konkretnie polega takie usuwanie przebarwień? Kosmetolog wykorzystuje w tym celu specjalistyczną aparaturę, która emituje krótkie impulsy światła. Te z kolei oddziałują selektywnie na przebarwienia, omijając przy okazji inne tkanki. Warto też wiedzieć, że nieestetyczne plamy nie znikają bezpośrednio po zabiegu. Zmiana skórna, na którą oddziaływała aparatura do zabiegu laserowego, najpierw ściemnieje, a następnie stopniowo złuszczy się i zredukuje bądź nawet całkowicie zaniknie. Proces ten może potrwać nawet 2 tygodnie. I tak naprawdę dopiero po tym okresie zauważymy widoczne efekty usuwania przebarwień – wyrównanie kolorytu oraz wygładzenie skóry.

Kuracja odmładzająca w salonie urody

Jednym z zabiegów odmładzających, który co roku w okresie jesiennym cieszy się dużym zainteresowaniem, jest fotoodmładzanie. Podobnie jak przy omówionym wcześniej usuwaniu przebarwień, tutaj również wykorzystuje się aparaturę emitującą krótkie impulsy światła. Fotoodmładzanie jest jednak zabiegiem laserowym o znacznie szerszym zastosowaniu. Ta kuracja w kompleksowy sposób redukuje praktycznie wszystkie nieestetyczne zmiany, które są powszechnie uznawane za objawy starzenia się skóry.

Oprócz przebarwień, fotoodmładzanie działa też na zmarszczki, rozszerzone pory, pęknięte naczynka, rumień oraz zaczerwienienia. Co więcej, kuracja przyczynia się do pobudzenia obszaru zabiegowego do intensywnej regeneracji. Pisząc w dużym uproszczeniu, fotoodmładzanie nie tylko „niszczy” uszkodzone komórki skóry, które znajdują się na powierzchni, ale także pobudza te zdrowe, umiejscowione głębiej, do wzmożonej produkcji kolagenu.

Depilacja laserowa w okresie jesiennym

Koniec lata i początek jesieni jest również dobrym momentem na rozpoczęcie serii zabiegów depilacji laserowej. Wynika to, rzecz jasna, z niższej temperatury i mniejszego nasłonecznienia, niż w czasie wakacyjnych miesięcy. W przypadku takiej terapii spotkamy się też często z różnymi technologiami, które są wykorzystywane do przeprowadzenia zabiegu. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się 2 rodzaje depilacji laserowej – IPL (Intense Pulsed Light) oraz SHR (Super Hair Removal). Obydwa typy zabiegu polegają na zastosowaniu nowoczesnej aparatury, która emituje energię świetlną. Co w takim razie różni te kuracje?

Depilacja laserowa SHR jest nieco delikatniejszą metodą, niż IPL. I nie oznacza to wcale, że oferuje mniejszą skuteczność w usuwaniu zbędnego owłosienia. W przypadku technologii SHR kluczowe okazuje się dłuższe i wolniejsze ogrzewanie obszaru zabiegowego (w porównaniu z IPL). Co więcej, aparatura wykorzystywana do tego zabiegu emituje bardzo wiele wiązek światła o zmniejszonej energii. Oddziałują one selektywnie na mieszki włosowe, przyczyniając się do ich trwałego uszkodzenia. W rezultacie, depilacja laserowa SHR sprawdza się znacznie lepiej np. w przypadku usuwania jaśniejszych włosków. W porównaniu z IPL jest też bardziej komfortowa dla osoby, która postanowi pozbyć się niechcianego owłosienia w okolicach nóg, pach, ramion i przedramion czy brzucha.

Źródło informacji o zabiegach laserowych: klinika QCL
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *