Emilia Romania: odwiedzamy „Sassi di Roccamalatina” i pobliskie zamki

To mało znane miejsca turystyczne w tym regionie, czasem nawet mieszkańcy pobliskich miast nie wiele o nich wiedzą. Na wzgórzach Apeninów Modeńskich, znajdują się skały słynące z imponujących iglic z piaskowca. Monolity skalne o wysokości ponad 70 metrów, ze stromymi ścianami silnie kontrastującymi z łagodnym otaczającym krajobrazem, są częścią REGIONALNEGO PARKU SASSI DI ROCCAMALATINA. Wewnątrz parku znajduje się bogata różnorodność środowiska naturalnego, a także kilka miejsc o dużym znaczeniu historycznym: Pieve di Trebbio i małe średniowieczne wioski Castellino delle Formiche i Guiglia.

Skały /Sassi di Rocamalattina

Punkt od którego możliwe jest wejście na szczyt jednej  ze skał znajduje się tuż u podnóża  maleńkiej wioski Borgo dei Sassi, znanej również jako Rocca di Sopra. Wejdziemy tam ścieżką  nr. 4 ,,Sasso della Croce,, skąd można wspiąć się na szczyt skały, na wysokość 567 m n.p.m. i podziwiać z góry panoramę . Na samym szczycie znajduje się krzyż . Droga pod górę wymaga ok. 15-20 minut. Na początku wydaje się , że wspinaczka jest  trudna, ale w rzeczywistości jest dużo łatwiej.

 Godziny otwarcia są różne, wejście na szczyt kosztuje 5 euro, jednak w obecnej chwili ze względu na bezpieczeństwo z powodu Covid 19 bilet  trzeba zarezerwować na stronie  www.parchiemiliacentrale.it/sassodellacroce.php

-Via Sassi, 2000 – Loc. Borgo dei Sassi ,41050 Roccamalatina di Guiglia (MO)

Tuż niedaleko obok parkingu polecam odwiedzić pobliski punkt  restauracyjny Il Faro – Z panoramicznych tarasów można podziwiać  piękny widok ze skałami i pobliską doliną .

Castellino delle Formiche
Castellino delle Formiche
Castellino delle Formiche

Zamki

 Następnie polecam się  wybrać  do miejscowości z  zamkiem   Castellino delle Formiche  (około 3 km stąd), choć  jest to  maleńka osada  gdy tylko przejdzie się w górę małą kamienistą uliczką  tuż obok wieży, za prywatnym dziedzińcem porastającym  pnącymi się winogronami, rozciąga się piękny widok na dolinę, a potem dalej dróżką nieco w dół  następny cudowny widok na skały i dolinę . Wycieczka zajmie naprawdę niewiele, tak więc będzie czas na odwiedzenie następnego zamku Castello di Guiglia, urocze miasteczko z jedynym portykiem pod którym  gdzie można zjeść dobre lody , z panoramicznym tarasem i zamkiem, który można zwiedzać. To tylko około 15 minut samochodem.

Guiglia
Guiglia
Guiglia

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *