Prezydent Andrzej Duda z pierwszą w nowej kadencji wizytą zagraniczną przyjedzie do Włoch i do Watykanu

Od 23 do 25 września prezydent Duda będzie we Włoszech. Zostanie przyjęty na audiencji u papieża Franciszka oraz  spotka się   z prezydentem Sergio Mattarellą i premierem Giuseppem Conte. Już w trakcie kampanii wyborczej padły słowa, że pierwsza podróż zagraniczna właśnie będzie do Italii.  

Wybierając Rzym na cel pierwszego zagranicznego spotkania poza granicami kraju, Prezydent chce podkreślić solidarność Polski i Polaków z narodem włoskim, tak mocno doświadczonym przez pandemie koronawirusa. Wszyscy w Polsce z wielkim przejęciem i smutkiem śledzili rozwój pandemii Covid-19 we Włoszech, mając nadzieję jak najszybszego zatrzymanie i pokonanie choroby –  oznajmił Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski .

Wizyta odbywać się będzie zgodnie z wymogami sanitarnymi związanymi z pandemią.  Prezydentowi towarzyszyć będzie okrojona delegacja, nie ma w niej licznych w takich okazjach przedstawicieli biznesu. Nie będzie też spotkań z Polonią włoską czy też innych wydarzeń łączących się z obecnością wielu osób. 

– Tematyka rozmów będzie dotyczyła m.in. sytuacji pandemicznej w obu krajach i Europie, mechanizmów współpracy w podobnych sytuacjach w przyszłości, a także dwustronnej współpracy politycznej i gospodarczej oraz polityki bezpieczeństwa w Europie – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta    RP.
 

Kolejne punkty programu trzydniowej wizyty to spotkanie z Szefem Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa oraz udział w ceremonii podniesienia flagi Rzeczpospolitej przed jego siedzibą w związku z przyjęciem Polski w poczet członków Funduszu, a także udział w odsłonięciu popiersia gen. Władysława Andersa w ambasadzie RP w Rzymie.  Do tego  dojdzie złożenie kwiatów na  Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. 

Ostatniego dnia, w piątek 25 września, prezydent uda się z wizytą do Watykanu, gdzie spotka się z papieżem Franciszkiem, a następnie złoży kwiaty na grobie  św. Jana Pawła II.

Korespondencja:  Ewa Trzcińska, dziennikarka,  ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

68 − 66 =