23. Niedzielne Spotkanie Polonijne online: Mł.chor.rez. Waldemar Zientara i szer. rez.mgr Dariusz Kałamajski

20.09. br. o godz. 18.00 odbędzie się 23. Niedzielne Spotkanie Polonijne online Gośćmi będą mł.chor.rez. Waldemar Zientara i szer.rez.mgr Dariusz Kałamajski. Reprezentują oni 12 Pułk Ułanów Podolskich w Rzymie.

Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich w Rzymie, jest sekcją Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich w Szczecinie. Powstało ono w listopadzie 2015 i w tym samym roku założona została grupa dla dzieci i młodzieży polskiej z rodzin mieszanych, o nazwie „Mali Ułani Podolscy”. Sekcja Koła w Rzymie, jako organizacja proobronna, posiada oficjalne, pisemne pozwolenia na prowadzenie działalności na terenie Republiki Włoskiej od Zarządu Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich w Szczecinie. Posiada także, pozwolenia od Dowódcy 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich w Szczecinie na noszenie i używanie barw oraz odznak rozpoznawczych 12 Pułku Ułanów Podolskich. Głównym celem i zadaniem Koła, jest zapoznanie dzieci i młodzieży z historią i miejscami pamięci, gdzie walczył 2. Korpus Polski oraz przekazanie wartości, które propagował Pan generał Władysław Anders, stawiając na wychowanie w duchu patriotyzmu i umiłowania naszego kraju – Polski, a przede wszystkim, przekazanie chlubnych tradycji orężnych Wojska Polskiego. Działalność Koła jest różnokierunkowa, od tej typowo reprezentacyjnej do tej czysto praktycznej, jakiej są wspólne ćwiczenia. Działalność reprezentacyjna, to np. uczestnictwo w corocznych obchodach rocznicowych zdobycia Klasztoru Benedyktynów na górze Monte Cassino (18 maja)oraz uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada). Uczetniczą często w różnorakich wystawach i spotkaniach kulturalnych o tematyce wojennej i wojskowej, np. w Instytucie Polskim, Ambasadzie RP czy w Kościele Polskim w Rzymie (11 listopada).W lutym 2017 roku, otrzymali zaproszenie na zwiedzanie okrętu wojennego ORP “Kontradmirał Xawery Czernicki”, który wpłynął do portu w Civitavecchia. Zapraszani są bardzo często, także przez rozmaite organizacje włoskie. Byliśmy w “Camera dei Deputati” (Izba Deputowanych) w wojskowej „Twierdzy Janula” (pod Monte Cassino), koszarach „Carabinieri del Reggimento Corazzieri” w Rzymie, “Stazione dei Carabinieri” w Cassino czy „C.A.D.Mi – Centro Addestramento Discipline Militari w Pievepelago” (Centrum Szkoleniowe Dyscyplin Wojskowych Rezerwy Włoskiej).

Poza działalnością reprezentacyjną, szeroki aspekt posiada działalność szkoleniowa i praktyczno – techniczna. Należą do niej między innymi zajęcia z: musztry, maskowania i kamuflażu, wspinaczki, taktyki walki w mieście, patrolu rozpoznania, strzelania, samoobrony, orientacji, przetrwania, bytowania, obsługi radia, ochrony przed zagrożeniami NBCR czy pierwszej pomocy przedmedycznej.

W chwili obecnej, sekcja Koła liczy 17 osób: Dowódcę, Instruktora/Logistyka oraz 15 „Małych Podolaków”, podzielonych na dwie grupy: jedna w Rzymie i druga w Polskiej Ludotece „Wojtek” w Ascoli Piceno i San Benedetto del Tronto. Noszą współczesne umundurowanie polowe Wojska Polskiego wraz z orłami, oznakami i odznakami wojskowymi (ściśle według obowiązującego wzoru Ministerstwa Obrony Narodowej). Mają przydzielonego także własnego Kapelana Wojskowego, księdza Jacka Stańka SChr.

Link do wydarzenia: Proszę kliknąc tutaj.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.