Referendum we Włoszech: prawie 70% za reformą konstytucyjną

Wyniki referendum z 20 i 21 września 2020 dotyczącego redukcji liczby parlamentarzystów: za TAK głosowało prawie 70% głosujących

Za reformą konstytucyjną redukującą liczbę mandatów  z 630 do 400 w Izbie Deputowanych i z 315 do 200 w Senacie opowiedziało się 69,64% głosujących, czyli ponad 17 mln osób. Przeciwko reformie opowiedziało się 30,36% głosujących, czyli 7 i pół mln osób.

Frekwencja wyborcza wyniosła: 53,84%

Jednak na wprowadzenie reformy trzeba będzie jeszcze poczekać. Reforma będzie obowiązywać dopiero od następnej kadencji.

Wyniki zostały przyjęte entuzjastycznie przez większość członków rządu, a szczególnie przez Ruch5Gwiazd. Natomiast Partia Demokratyczna już teraz naciska aby iść za ciosem i szybko wprowadzić reformę prawa wyborczego.

W wyborach samorządowych siły były wyrównane: w Toskanii, Apulii i Kampanii wygrała centrolewica, a w Marche, Ligurii i Wenecji Euganejskiej sukces odniosła centroprawica. W regionie Valle d’Aosta, pomimo dominującej pozycji Ligi Północnej, prawdopodobnie rządzić będzie koalicja centrolewicy.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 5 =