Znany- nieznany Turyn: Beyond Walls (Ponad murami)

Obserwując aktualne wydarzenia w Piemoncie, tym razem moją uwagę przyciągnęła relacja filmowa i zdjęcie, które pojawiło dwa dni temu, tj. 1 października, prawie we wszystkich lokalnych mediach.

         Zdjęcie, wykonane z lotu ptaka, przedstawiające samo centrum Turynu. Jego historyczne ,,serce”: zielony park archeologiczny Porta Palatina di Torino. Miejsce lubiane przez mieszkańców m.in. ze względu na swoje antyczne korzenie – ruiny miejskich zabudowań z czasów rzymskich legionów.

Od wczoraj jednak, zyskało ono zupełnie nowy charakter, widziany przede wszystkim z nieba: olbrzymie tzw. foot murales”, nietypowe graffiti, bo znajdujące się nie na murze, czy ścianie, ale na wielkiej płaskiej, powierzchni zielnego trawnika.

To obraz przedstawiający trzymające się w uścisku, geście wzajemnego wsparcia, ludzkie dłonie i ramiona. Kolejny projekt z cyklu ,,Beyond Walls – Oltre i muri” (Ponad murami),dzieło francusko-szwajcarskiego artysty Saype. Twórcy, coraz lepiej znanego i najbardziej cenionego i nagradzanego w swojej dziedzinie sztuki tzw. LAND ART.

We współpracy Grupą Lavazza, Comune di Torino i Musei Reali Torino stworzył on w Turynie kolejny element: ogniwo największego na świecie i w historii, symbolicznego, ludzkiego łańcucha (“più grande catena umana della storia”) niosącego przesłanie nadziei i solidarności. W jego zamierzeniu, łańcuch ma połączyć 5 kontynentów i ponad 20 państw. Rozpoczął go w 2019 roku w Paryżu, na Polach Marsowych i dotarł z nim następnie m.in. do Berlina i Ouagadougou w Burkina Faso.

Projektowi artystycznemu “Foot Murales w Turynie towarzyszy pierwsza indywidualna wystawa twórcy w Galleria Sabauda dei Musei Reali , którą będzie można oglądać do 17 stycznia 2021 roku, już z bardziej dostępnej nam wszystkim perspektywy.

Warto obejrzeć: en.saype-artiste.com/videos

Korespondencja z Piemontu: Katarzyna Dyrska, prawniczka, pasjonatka nie tylko włoskiej kultury [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

50 + = 52