Polska marka Prouvé podbija włoski rynek i … uczy Włochów, jak sprzedawać w nowoczesny sposób

Katarzyna Trawińska, właścicielka marki Prouvé w rozmowie z Ewą Trzcińską

Katarzyna Trawińska to znana wrocławska bizneswoman z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży beauty i doskonałym wyczuciem trendów. Twórczyni i właścicielka marki Prouvé. Zanim założyła własną markę, zajmowała się wprowadzaniem na rynek nowych produktów, między innymi perfum, kosmetyków kolorowych, a także środków czystości. Zarządzała zespołem, który stworzył ich tysiące.

Od lat angażuje się w działania społeczne, wspiera kobiety w biznesie i życiu prywatnym. Za swoją aktywność otrzymuje prestiżowe wyróżnienia, m.in. „Kwiat Kobiecości” i tytuł Ambasadora Przedsiębiorczości Kobiet.

Prouvé to marka założona przez Katarzynę Trawińską – bizneswoman z wieloletnim doświadczeniem w branży beauty i marketingu sieciowego. Firma jest obecna na rynku od maja 2017 roku. Jej produkty można kupić w kilkudziesięciu krajach Europy oraz w Rosji i Mongolii. Oferuje perfumy dla kobiet i mężczyzn, tworzone z najlepszych francuskich olejków zapachowych, kosmetyki kolorowe, kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów oraz perfumowane kosmetyki i środki czystości do wnętrz o autorskich formułach. Prouvé działa w systemie marketingu wielopoziomowego (MLM). Oznacza to, że jej produktów nie można kupić w tradycyjnych sklepach, centrach handlowych czy sklepach internetowych, ale od Partnerów marki. www.prouve.com

Firma Prouvé – Pani twór – niewiele ponad trzy lata temu wszedł na rynek kosmetyków. Dziś sprzedajecie w ponad 30 krajach i nawet pandemia Was nie zatrzymała. Jakie były początki?

Planując założenie własnej marki miałam świadomość, że muszę podejść do tematu w zupełnie nowy sposób, a produkty muszą wyróżniać się pod każdym względem. Stworzenie Prouvé zajęło mi rok. Jeszcze przed startem zgromadziłam wokół siebie ludzi, którzy mi zaufali i byli gotowi rozpocząć ze mną współpracę. Po zaledwie sześciu miesiącach od oficjalnego startu byliśmy obecni już nie tylko w Polsce, ale także na Litwie, w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Chorwacji, we Włoszech i Francji.

Co było najtrudniejsze we wprowadzeniu nowej marki na rynek?

Wiedziałam, że oferta produktowa będzie dobra, ale nie wiedziałam, jak szybko znajdę Partnerów, którzy będą je kupować i sprzedawać. Okazało się, że niepotrzebnie. Wieść o tym, że zakładam własną firmę szybko się rozniosła i zgłosiło się do mnie wiele osób, które chciały rozpocząć z nami współpracę. Pojawiła się presja z ich strony, by zacząć jak najszybciej. Musieliśmy więc narzucić ogromne tempo pracy i zgrać w czasie wiele elementów, takich jak opracowanie i przygotowanie bezpiecznych produktów najwyższej jakości, stworzenie dokumentacji potrzebnej, by wprowadzić je na rynek czy przeprowadzenie badań potwierdzających ich jakość i skuteczność działania. Z kolei wejście na zagraniczne rynki wiązało się z przejściem przez żmudne i skomplikowane procesy. Zarówno mnie, jak i moich pracowników kosztowało to mnóstwo stresu. Najważniejsze jednak, że ze wszystkim sobie poradziliśmy i mogliśmy ruszyć pełną parą.

Liczyła Pani na tak szybki rozwój? W trzy lata 30 państw, w których można kupić Wasze produkty.

Nie spodziewałam się tego. Założenia były takie, że przez pierwszy rok skupiamy się na rozwoju w Polsce. Okazało się jednak, że jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem działalności, dostawałam zapytania o współpracę z innych krajów. Szybko pojawialiśmy się na kolejnych rynkach, otworzyliśmy swoje oddziały w Mongolii, Rosji, na Cyprze, w Rumunii i we Włoszech. Teraz współpracuje z nami już tysiące Partnerów z różnych krajów.  

W swojej ofercie macie …

Wyróżniają nas piękne zapachy, dlatego w ofercie mamy bardzo dużo pachnących produktów. We współpracy z francuskim perfumiarzami z Grasse – stolicy światowego perfumiarstwa, tworzymy perfumy z najlepszych francuskich olejków zapachowych, z zachowaniem tradycyjnego procesu uszlachetniania. Możemy pochwalić się także innowacyjną kolekcją perfum molekularnych, które można ze sobą dowolnie mieszać i w ten sposób tworzyć setki, unikalnych zapachów. Do tej pory tylko kilka firm na świecie oferowało możliwość miksowania zapachów i tworzenia własnych perfum. Był to produkt niszowy, przeznaczony dla zamożnego klienta. My to zmieniliśmy i sprawiliśmy, że taki sposób wyrażania siebie stał się ogólnodostępny. W ofercie mamy także kosmetyki do makijażu, inspirowane francuskim podejściem do piękna i dbania o urodę, które łączą w sobie funkcję upiększającą i pielęgnacyjną, kosmetyki do ciała i włosów, które zamieniają codzienną pielęgnację w pachnący rytuał oraz serię niezwykle skutecznych kosmetyków i środków czystości do domu o autorskich formułach i wyjątkowym zapachu skomponowanym z francuskich olejków.

Samochody z programu motywacyjnego Prouvé Zawsze do przodu

Wasza sprzedaż odbywa się na zasadzie MLM. Proszę nam to przybliżyć.

MLM, czyli marketing sieciowy albo wielopoziomowy to sposób sprzedaży bezpośredniej, która odbywa się poza tradycyjnymi kanałami. Naszych produktów nie można kupić w tradycyjnych sklepach czy centrach handlowych, ale wyłącznie od naszych Partnerów. Łańcuch dostaw jest bardzo krótki, bo produkty bezpośrednio od producenta trafiają do dystrybutorów, a ci z kolei do swoich klientów. Za sprzedany produkt Partnerzy otrzymują prowizję. Mają zapewniony wysokiej jakości produkt, know-how i ograniczają koszty związane z logistyką. Zajmują się przede wszystkim sprzedażą i promocją marki. Mogą też budować własną strukturę i za jej oraz swoje obroty uzyskiwać co miesiąc wynagrodzenie albo rabat. MLM to idealne rozwiązanie dla osób, które marzą o prowadzeniu własnego biznesu, ale brakuje im pomysłu, odwagi albo pieniędzy, by go założyć. To stabilne źródło dochodu i nieograniczone zarobki, brak ryzyka finansowego, praca w dowolnym czasie i miejscu.

Jaką rolę mają Ambasadorzy marki Prouvé?

Nasi Ambasadorzy to osoby pełne energii i pasji, które mocno angażują się w rozwój marki. Budują i rozbudowują struktury, pozyskując do nich nowych Partnerów. Muszą mieć ciągły kontakt z członkami swojej grupy, szkolić ich, motywować, pomagać odnaleźć najlepszą drogę do klienta. Dzielą się z nimi swoim doświadczeniem. To ludzie, którzy wiedzą jak tworzyć biznes, relacje i strategie działania. Potrafią słuchać, rozmawiać i wyciągać wnioski. Są w ciągłym ruchu, muszą być na bieżąco z tym, co dzieje się w branży.

We Włoszech otworzyliście swoją siedzibę w Brindisi. Dlaczego właśnie tam?

Podejmując decyzję o stworzeniu włoskiego oddziału, potrzebowaliśmy wsparcia osób, które doskonale wiedzą, jak funkcjonuje i czego potrzebuje tamten rynek, bo sami są jego częścią. Nawiązaliśmy współpracę z osobami, których doświadczenie było dla nas szczególnie cenne i pomocne podczas wchodzenia na tamtejszy rynek. Ich rodzinne strony i miejsce zamieszkania to właśnie Brindisi, stąd decyzja, by tam otworzyć siedzibę naszego oddziału.

Wiosną, ze względu na epidemię koronawirusa, musieliście nauczyć się funkcjonować i pracować w innej rzeczywistości, skutecznie przenieśliście swoje działania do Internetu. O Waszych sukcesach na tym polu i efektywnej pracy online pisały media w Polsce, we Włoszech i w Portugalii. Serwis internetowy „La Repubblica” opublikował artykuł, o tym jak praca w Prouvé pomaga Włochom z Apulii poradzić sobie z kryzysem na rynku pracy…. 

Jestem dumna z naszych Ambasadorów i Partnerów, którzy stanęli na wysokości zadania i szybko dostosowali się do nowych warunków. Dzięki błyskawicznej reakcji i skutecznym działaniom online, wielu z nich znacznie powiększyło swoje struktury i awansowało na wyższe pozycje. Cieszę się, że choć część osób, która przez pandemię straciła swoją dotychczasową pracę albo część dochodu, mogła dzięki współpracy z nami zapewnić sobie i swojej rodzinie ciągłość finansową.

Jak ocenia Pani rynek włoski i jakie widzicie w nim miejsce dla siebie?

Włochy urzekają nie tylko swoim pięknem, przepysznym jedzeniem czy modą, ale także stylem życia. Włosi potrafią cieszyć się chwilą, wyłapywać z życia to co najlepsze, żyć bez pośpiechu i bez stresu. Dbają o siebie i swoje samopoczucie. Nie lubią utrudniać sobie życia. Cenią proste rozwiązania i wysoką jakość. Myślę, że nasza filozofia, wartości, produkty i estetyka jak najbardziej znajdują odzwierciedlenie we włoskim stylu życia. Co już widzimy po pierwszym roku działalności na tym rynku.

Było mi bardzo miło słuchać Pani 7 października na evencie poświęconym nowoczesnym formom sprzedaży, jaki zorganizowano w ramach targów Levante. Dzień wcześniej miałam przyjemność zaprezentować Polskę jako kraj dynamicznie się rozwijający podczas Focus Polonia. Dzień później Pani wystąpienie idealnie wplotło się w przekaz jaki chcieliśmy osiągnąć…

Jesteśmy przykładem firmy, która skutecznie działa na rynku międzynarodowym. E-commerce stworzył nam nowe możliwości i mocno nas wspomaga. Dla naszych Partnerów to narzędzie umożliwiające łatwe wejście na nowe rynki i kontakt z klientem, sponsorowanie zagraniczne oraz rozbudowywanie swoich struktur. Mają dostęp do dedykowanych stron i sklepu internetowego, dostosowanych do różnych rynków i w różnych językach.

Skąd biorą się pomysły Prouvé?

Z codziennego życia. Naszym celem jest sprawienie, by domowe obowiązki stały się prostsze i przyjemniejsze. By każdy mógł zadbać o siebie – swoje ciało, zmysły i dobre samopoczucie. Słuchamy ludzi i poznajemy ich potrzeby. Z rozmów z nimi oraz z własnych doświadczeń czerpiemy pomysły na produkty.

Co oznacza i jak wymawia się Prouvé?

Prouvé to francuskie słowo, które oznacza „udowodniony”. Wymawia się je bardzo prosto – pruwe.

Jakie ma plany i marzenia Katarzyna Trawińska jako szefowa Prouvé, ale i jako kobieta?

Jako kobieta chcę przede wszystkim zdrowia i szczęścia dla mojej rodziny. A jako właścicielka marki chcę oczywiście, by firma dalej się rozwijała, a grono naszych Partnerów stale się powiększało. Mam nadzieję, że niedługo pojawimy się w kolejnych krajach.

Życząc spełnienia ich wszystkich, dziękujemy za  rozmowę.

UWAGA! Mamy niespodziankę dla naszych czytelników: KONKURS

Firma Prouvé ufundowała 5 nagród w postaci zestawu swoich produktów dla zwycięzców konkursu

Czym dla Ciebie jest zapach? Dokończ zdanie:

Zapach jest dla mnie…

Jury, w skład którego wejdą przedstawiciele firmy Prouvé i naszej redakcji wybierze najciekawsze ich zdaniem odpowiedzi, które zostaną opublikowane na naszych łamach. Zwycięzców konkursu firma Prouvé nagrodzi zestawem swoich produktów.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na mail naszej redakcji [email protected] do 20 listopada, podając swoje dane i adres. Wszystkie odpowiedzi i dane uczestników konkursu, które będą przetwarzane jedynie w celu realizacji konkursu i przesłania nagród, redakcja przekaże firmie Prouvé.

Prosimy też o ewentualne zamieszczenie swojego zdjęcia lub zdjęcia ilustrującego odpowiedź (ze zgodą na jego publikację na naszych łamach).

Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *