Znany – nieznany Turyn: Coraz bliżej Święta, czyli co podarować – Colletta Alimentare 2020

Zapewne każde z włoskich miast czy miasteczek ma swoje grudniowe, świąteczne symbole: dekoracje uliczne, choinki na głównych placach, szopki betlejemskie, jarmarki bożonarodzeniowe, czy wiele, wiele innych. Nawet teraz, gdy możemy się poruszać jedynie w obrębie swojego comune (gminy), wydają się one najsympatyczniejszą okazją do popołudniowych spacerów.

Podobnie i w Turynie, na świąteczne ozdoby i inne atrakcje czekają nie tylko dzieci. Choinka na piazza San Carlo i zaraz obok szopka z kalendarzem adwentowym, czy błyszcząca gwiazdkami świąteczna iluminacja Mole Antonelliana, zachwycają wszystkich, ale to zaledwie cześć przedświątecznych przygotowań, które łączą ludzi.

W innym, pełniejszym jeszcze wymiarze przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, jest tradycja obdarowania kogoś, bliskiego, czy kogoś kto ma mniej niż my. Podarowania czegoś, co potrzebuje, czasami nawet, czegoś, co jest mu potrzebne do przeżycia.

Projektów i możliwości podzielenia się, pomocy jest ogromnie wiele, począwszy od zbiórki żywności w supermarketach, poprzez zaangażowanie się jako wolontariusze w organizacjach, które rozdzielają dary, czy przygotowanie indywidualnej paczki dla specjalnie wybranej rodziny.

Jednym z najbardziej dostępnych, łatwych w realizacji i niezwykle skutecznych pomysłów jest zakup karty Colletta Alimentare 2020. Karty, dostępnej w wielu sklepach i supermarketach  i oczywiście online (www.collettaalimentare.it).

Karty o wartości 2, 5 lub 10 Euro, której kod wczytany w kasie miejsca zakupu, pozwoli na szybkie i bezpośrednie przelanie określonej kwoty na konto Banco Alimentare – organizacji, która od 1997 roku pomaga potrzebującym.

Papież Franciszek powiedział niedawno, podczas audiencji generalnej na początku września takie słowa: ,,Z kryzysu wychodzi się lepszym lub gorszym, musimy wybrać. I solidarność jest drogą, aby wyjść z kryzysu lepszymi.”

Może to jest więc dobra okazja, żeby wejść na tę drogę solidarności i dla kogoś pozostać świętym Mikołajem, takim prawdziwym, który niezauważony przez nikogo, nieoczekiwanie przychodzi z pomocą…

Korespondencja z Turynu: Katarzyna Dyrska, prawniczka, pasjonatka nie tylko włoskiej kultury [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *