Stokrotka – jak cieszyć się pięknymi kwiatami

Biało-żółte drobne kwiatki, którymi na wiosnę upstrzonych jest wiele trawników, to stokrotki pospolite. Nazywane są także byliną łąkową lub trwałą. Jest to gatunek spotykany w postaci łanów na łąkach kwietnych, którego szczyt kwitnięcia przypada na okres kwietnia i maja.

 Bardziej popularne są odmiany ozdobne stokrotek, które właściciele ogrodów chętnie wykorzystują do tworzenia całych kompozycji w postaci wysp i dywanów kwiatowych lub jako obwódki do rabat kwiatowych. Stokrotki są także wdzięczną dekoracją balkonowych donic i skrzynek. Odmiany uprawne zachwycają bogactwem kolorów – poza białymi kwiatkami są także różowe, czerwone, a nawet dwukolorowe, jednak kwitną nieco krócej.

Wymagania pod uprawą

Stokrotki nie są wymagające, jeśli chodzi o potrzebne dla nich podłoże. Gleba pod ich uprawę powinna być żyzna, próchniczna i przepuszczalna, a jej odczyn może być zarówno lekko kwaśny lub zasadowy. Te drobne kwiaty preferuję stanowiska o dużej ekspozycji na promienie słoneczne, jednak zadowolą się także miejscem w półcieniu, choć ilość kwiatów może być wtedy mniejsza. 

Sadzenie i rozmnażanie

Stokrotka bardzo łatwo rozsiewa się sama, jeśli jednak planujemy wysiać ją w ogrodzie na rabacie bądź w większej kompozycji możemy zrobić to na dwa sposoby: z nasion bądź poprzez podział rozrośniętych już karp kwiatów. Siew nasion jest bardziej wskazany w przypadku gatunku niż odmian. Wyhodowane w ten sposób rośliny kwitną także najobficiej. Powinien odbywać się w czerwcu bądź lipcu, nasionka stokrotek sadzimy bezpośrednio do gruntu. Należy jednak mieć na względzie, że uprawy z nasion zachwycą nas kwiatami dopiero w kolejnym sezonie. Przed zimną dobrze jest mocno przykryć sadzonki. Podział przez rozsad jest z kolei zalecany dla starszych, dobrze ukorzenionych egzemplarzy. Kępy wykopujemy w całości, uważając, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego, bowiem stokrotki ukorzeniają się dość głęboko. Nowe miejsce dla sadzonek powinno być zatem także głębokie, aby całość korzeni ukryć w ziemi. Sadzonki sadzimy w kwietniu, kiedy ryzyko przymrozków jest małe. Jeśli planujemy uprawę w doniczkach, możemy spokojnie zacząć wysadzanie w marcu. 

Aby zapobiec nadmiernemu rozsiewowi, odmiany stokrotek o większych kwiatostanach warto regularnie oczyszczać, co przełoży się także na dłuższy okres kwitnienia. Najbardziej radykalne cięcia wykonujemy w czasie dużych upałów, kiedy stokrotki mają tendencję do więdnięcia. Łodyżki obcięte w połowie zwiększą produkcję soków, dzięki czemu odrosną silniejsze z bujniejszymi kwiatami.

Jak podlewać i nawozić stokrotki

Stokrotki należy podlewać umiarkowanie, lubują się bowiem w lekko wilgotnej ziemi. O ile na wiosnę radzą sobie doskonale, w okresie długotrwałej suszy wymagają dodatkowej pielęgnacji, jeśli mają bowiem zbyt suche podłoże, ich kwiaty będą usychały, choć gatunek przetrwa. Dlatego też częstotliwość podlewania należy uzależnić od warunków atmosferycznych i pory roku.

W sezonie letnim dobrze jest nawozić stokrotki trzy lub cztery razy preparatem przeznaczonym do roślin kwitnących, chyba że użyliśmy nawozu do trawnika, na którym są uprawiane, wtedy ich nawożenie nie jest konieczne. Uprawy stokrotek w skrzyniach lub donicach także nawozimy, dwa do trzech razy w roku: pierwszy raz na początku wiosny, a kolejne dawki aplikujemy w regularnych odstępach tak, żeby zakończyć nawożenie przed jesienią.

Stokrotki w zimie 

Stokrotki wykazują wysoką odporność na mróz, bowiem zimują pod ziemią. Gatunki na rabatach warto delikatnie okryć słomą lub gałązkami świerkowymi.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogroduDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *