Jakie meble tapicerowane wybrać, gdy masz w domu zwierzęta? Zestawienie najbardziej odpornych materiałów

Wybór mebli tapicerowanych nie należy do najłatwiejszych, a komplikuje się jeszcze bardziej, gdy masz w domu zwierzęta. Na szczęście dzisiaj nie trzeba już wybierać między estetyką a praktycznością. Można znaleźć wiele mebli tapicerowanych, które nie tylko będą się pięknie prezentować, ale przy tym uda im się przetrwać starcie z naszym pupilem. Aby tak się stało, trzeba jednak wybrać odpowiednie obicie. Podpowiadamy, które materiały tapicerskie są najbardziej odporne na zniszczenia.

Materiał odporny na zadrapania i sierść

To, jaki materiał wybierzemy, powinno być uzależnione także od tego, jakiego zwierzaka posiadamy. Koty czy szczeniaki będą miały tendencję do drapania mebli tapicerowanych. Jeśli więc mamy kota, nie sprawdzi się obicie skórzane czy skóropodobne – wszelkie rysy czy dziurki będą się na nim mocno odznaczać. Z drugiej strony obicie skórzane może się świetnie sprawdzić, jeśli posiadamy dobrze ułożonego psa i jedynym naszym problemem jest widoczna sierść. Skórzana tapicerka jest bowiem bardzo łatwa w czyszczeniu i sierść nie powinna się do niej przyczepiać. Mimo to, warto dobrze przemyśleć zakup mebli ze skórzaną tapicerką – nawet najlepiej wychowany pies, może bowiem nieumyślnie drasnąć obicie pazurem, wskakując na kanapę. Jeśli nasz pupil lubi drapać, lepiej jest również zrezygnować z obić z widocznym splotem – zwierzę prędzej czy później je zahaczy, czego nie będzie się dało ukryć. Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na podatność na przecieranie materiału – powinna ona wynosić przynajmniej 15 000. 

Meble tapicerowane a zwierzęta w domu – postaw na tkaninę wodoodporną

Dobrym wyborem, gdy mamy zwierzęta w domu są meble tapicerowane z wodoodpornym i plamoodpornym obiciem. Ta funkcja pozwala na bezpieczne i szybkie czyszczenie. Nie ma wówczas obaw, że jakakolwiek substancja wniknie w strukturę włókna, przeciwnie – zatrzyma się na jego powierzchni. To szczególnie istotne dla posiadaczy psów, którym po spacerze w deszczu zdarza się wytarzać na kanapie. Warto wybierać materiały o niejednolitej fakturze, z mocnym, gęstym splotem – taki wariant sprawi, że wszelkie ewentualne uszkodzenia będą mniej widoczne. Poza tym zniszczenie mocnego splotu jest po prostu mało prawdopodobne – trzeba bardzo się postarać, żeby naruszyć taką fakturę. Większość gładkich powierzchni nie zda egzaminu – zadrapania czy sierść będą na nich bardziej wyeksponowane. Wyjątek stanowią obicia welurowe oraz w typie zamszu – sierść nie wczepia się w te włókna, dzięki czemu czyszczenie ich nie jest problematyczne. 

Meble tapicerowane dla posiadacza zwierząt – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Materiał obiciowy to nie jedyna kwestia, na którą właściciele czworonogów powinni zwrócić uwagę, wybierając meble tapicerowane. Na wytrzymałość mebli ogromny wpływ ma również zastosowane w nim wypełnienie. Najlepiej sprawdzają się tak zwane pianki o różnej gęstości, ponieważ są bardzo odporne na odkształcenia. Warto także porządnie zastanowić się nad kolorem mebli tapicerowanych. Lepiej zrezygnować z obić jasnych – każdy pojedynczy włosek sierści czy uszkodzenie, będą się na nich odznaczały. Polecamy postawić na barwy zbliżone do koloru sierści zwierzaka, a nie kontrastowe. Dobrym wyjściem może okazać się również wybór mebli ze zdejmowanym pokryciem. Wówczas kiedy tylko zechcemy odświeżyć lub wyczyścić zabrudzone obicie, będziemy mogli je zdjąć i wyprać w pralce. Należy oczywiście pamiętać o tym, że niezależnie od tego, jak wytrzymały materiał obicia wybierzemy, równie istotna jest odpowiednia jego pielęgnacja na co dzień. Warto więc mimo wszystko zaopatrzyć się w impregnaty do tkanin bądź sztyfty i preparaty czyszczące, które pozwolą nam doraźnie uporać się zabrudzeniami. Świetnie również w usuwaniu sierści z mebli sprawdzi się zwykła rolka czyszcząca. 

Najlepsze meble tapicerowane dla miłośników zwierzaków

Właściciel zwierzęcia powinien w trakcie wyboru mebli tapicerowanych kierować się przede wszystkim jego temperamentem. Jeśli nasz pupil nie ma tendencji do drapania czy gryzienia mebli, to automatycznie możemy przebierać w większej ilości materiałów tapicerskich. Warto także mieć na uwadzę kolor sierści zwierzaka i wybierać meble w zbliżonym do niego odcieniu. Bezpieczne będzie zdecydowanie się na kanapę z mocnym gęstym splotem, o niejednolitej fakturze, ponieważ wszelkie uszkodzenia będą przy takim wariancie mniej widoczne. Dobrze sprawdzą się także obicia welurowe i zamszowe. Warto również pamiętać o tym, że kluczowa dla trwałości mebli jest ich odpowiednia pielęgnacja. W tym celu postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta tapicerowanych mebli i zawsze wykonujemy testy stosowanych kosmetyków na niewidocznym miejscu tapicerki.

Artykuł przygotował Cech Rzemiosł Różnych z Kalwarii Zebrzydowskiej skupiający przedstawicieli branży stolarskiej i meblowejDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

70 − = 68