W oczekiwaniu na rząd „ekspertów wysokiej rangi” kierowany przez Super Mario

Po konsultacjach z Draghim Silvio Berlusconi powiedział dziennikarzom: „Rodzi się rząd oparty na jedności kraju oraz sił politycznych bez żadnego wykluczania„. Ma to być odpowiedź na ciężki kryzys wywołany przez pandemię. Wszyscy podkreślają, że nie jest to czas na „wyborcze kalkulacje”, ale i tak każde ugrupowanie walczy zacięcie o swoje.

Kilka dni temu zakończyły się konsultacje z ugrupowaniami parlamentarnymi w sprawie powołania rządu, jakie prowadził Mario Draghi, były prezes Europejskiego Banku Centralnego, który otrzymał misję od prezydenta Włoch Sergio Mattarelliego. Po wstępnych rozważaniach wewnątrz poszczególnych partii, przeszły one metamorfozy – najbardziej spektakularną Matteo Salvini, lider Ligii Północnej, i są gotowi poprzeć nowy rząd. Jednak zawsze jest jakieś ale … Członkowie Ruchu Pięciu Gwiazd w internetowym głosowaniu na platformie tego ugrupowania o nazwie Rousseau  w końcu wyrazili swoje poparcie, odpowiadając pozytywnie na zadane im też pytanie o super ministerstwo o nazwie Transizione ecologica czyli Transformacji Ekologicznych (tu mają zapadać kluczowe decyzje dotyczące inwestycji na ogromną skalę, wykorzystujące środki unijne), które mieli nadzieję obsadzić swoim kandydatem… Ostatecznie wydaje się, że swojego poparcia dla nowego rządu nie da jedynie Giorgia Meloni i jej partia Fratelli d’Italia.

Mario Draghi, były przewodniczący Europejskiego Banku Centralnego,  który został człowiekiem roku 2012 brytyjskiego dziennika Financial Times jako „Włoch zdeterminowany uratować euro ” musi mieć swoją wizję rządu i wyprowadzenia Włoch z tej trudnej pandemiczno-politycznej sytuacji. Ściśle stosuje się do procedur tworzenia rządu, co już wywołuje zdziwienie: przestrzega poszczególnych etapów, nie mówi zbyt dużo, nie przymila się do dziennikarzy i komentatorów różnych portali.  Zaproponował skład gabinetu będący swoistym miksem  – jak to ujął prezydent Mattarella – „ekspertów wysokiej rangi”, którym zaproponował  kluczowe ministerstwa, ale też dał wszystkim liczącym się ugrupowaniom po kilka miejsc ministerialnych. W skierowanym do  wszystkich grup politycznych w Izbie Deputowanych i Senacie przemówieniu nakreślił też swoje priorytety i poprosił o votum zaufania:

Musimy pokonać pandemię, przeprowadzić kampanię szczepień, wyjść naprzeciw problemom obywateli i wyprowadzić kraj z kryzysu. To wyzwania, które przed nami stoją” – oświadczył Mario Draghi.

Draghi to bez wątpienia specjalista od kryzysów. Ma więc doświadczenie zarówno w zarządzaniu trudnymi sytuacjami, jak i wychodzeniem z nich.

 „Mamy do dyspozycji nadzwyczajne środki z budżetu Unii Europejskiej i szansę na działanie dla dobra przyszłych pokoleń oraz większej spójności społecznej” – powiedział Draghi i od razu dodał, że „nie będę się identyfikował z żadną opcją polityczną”.

W środę oczekuje się, że votum zaufania wyrazi Senat, a dzień później 18 lutego odbędzie się debata w Sejmie. Draghi teraz zajmuje się między innymi nominowaniem podsekretarzy w ministerstwach, ale już ma pierwsze problemy. Minister Zdrowia Speranza – pozostawiony na tej funkcji, którą pełnił w poprzednim rządzie – mimo wcześniejszych zapewnień, przedłużył zamknięcie stoków i całego biznesu wokół nich skupionego do 5 marca. Zrobił to na dzień przed ich planowanym otwarciem. Cały sektor, który do takiego otwarcia się przygotował, został dosłownie przywalony tą decyzją jak lawiną. Jednocześnie decyzja ta, jak się wydaje nieuzgodniona z nowym rządem, spowodowała pierwsze jego zachwianie, jeszcze zanim zaczął oficjalnie pracować. To tylko pokazuje, jak trudno będzie rządzić w składzie, który jest mieszanką wybuchową, a każdy przedstawiciel partii ma do osiągnięcia cele jakie stawiają przed nim jego partyjni koledzy.

Do 25 lutego przedłużono też zakaz przemieszczania się pomiędzy regionami. Wszyscy oczekują, że jego zniesienie będzie jedną z pierwszych decyzji nowego premiera.

Draghi   w swoich wypowiedziach stawia na Recovery Plan, którego realizacja ma ożywić gospodarkę. Nie podnosić podatków, zwiększyć produkcję, nie skupiać się tylko na dotacjach unijnych, ale także nie zmniejszać dodatków socjalnych. Trudno będzie to wszystko pogodzić. Na razie wystarcza same nazwisko nowego premiera aby uspokoić giełdę i spread….

Trochę statystyki: w składzie rządu ośmiu ministrów to technicy. Są to w szczególności Marta Cartabia (sprawiedliwość), Luciana Lamorgese (sprawy wewnetrzne); Vittorio Colao (innowacja technologiczna); Daniele Franco (ekonomia), Roberto Cingolani (środowisko i transformacja ekologiczna); Enrico Giovannini (infrastruktura i transport), Patrizio Bianchi (edukacja) i Cristina Messa (uniwersytet). Siedmiu ministrów z rządu Conte Bis zostało pozostało w rządzie Draghiego, 16 osób to nowe nazwiska. Spośród 23 ministrów rządu Draghiego 17 pełniło już funkcje rządowe, a sześciu to nowicjusze. Jest 4 ministrów z M5S , po  trzech z Partii Demokratycznej, Forza Italia i Legi, jeden z LEU i jeden z Italia Viva. W szczególności Luigi Di Maio, Stefano Patuanelli, Fabiana Dadone i Federico D’Incà należą do M5S. Z Pd są Andrea Orlando, Lorenzo Guerini i Dario Franceschini. Forza Italia to Renato Brunetta, Mariastella Gelmini i Mara Carfagna. Lega to Erika Stefani, Giancarlo Giorgetti i Massimo Garavaglia. Italia Viva to Elena Bonetti, a Roberto Speranza to LEU.

Trzeba przyznać, że przed rządem Super Mario wyzwania naprawdę ogromne. Pandemia sieje spustoszenie we włoskiej gospodarce, desperacja w społeczeństwie rośnie. Po napisach sprzed prawie roku w stylu Andra’ Tutto Bene i wspólnych śpiewach w oknach z sąsiadami nie ma już śladu. Trzymamy kciuki za Super Mario i jego ekipę!

Wykaz ministrów

Federico D’Inca Ministerstwo ds. Stosunków z Parlamentem

Vittorio Colao Ministerstwo Innowacji Technologicznych

Renato Brunetta Ministerstwo Administracji Publicznej

Maria Stella Gelmini Ministerstwo Spraw Ogólnych

Mara Carfagna Ministerstwo Południa i Spójności Terytorialnej

Fabiana Dadone Ministerstwo ds. Polityki Młodzieży

Elena Bonetti Ministerstwo Równych Szans

Erica Stefani Ministerstwo ds. Niepełnosprawnych

Massimo Garavaglia Ministerstwo Turystyki

Luigi Di Maio Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Luciana Lamorgese Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Marta Cartabia Ministerstwo Sprawiedliwości

Lorenzo Guerini Ministerstwo Obrony   

Daniele Franco Ministerstwo Gospodarki

Giancarlo Giorgetti Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego

Stefano Patuanelli Ministerstwo Rolnictwa

Roberto Cingolani Ministerstwo Środowiska i Transformacji Ekologicznych

Enrico Giovanni Ministerstwo Infrastruktury

Andrea Orlando Ministerstwo Pracy

Patrizio Bianchi Ministerstwo Edukacji

Cristina Messa Ministerstwo ds.  Uniwersyteckich

Dario Franceschini Ministerstwo Dziedzictwa Kulturowego

Roberto Speranza Ministerstwo Zdrowia

Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *