Fontanny Rzymskie: Dziedzictwo Kulturowe Italii

Kulturowe dziedzictwo Italli jest słusznie powodem do dumy każdego mieszkańca Rzymu. Od starożytności, po dzisiejsze czasy, znakomicie zachowane budowle pozwalają nam podziwiać chwałę Wiecznego Miasta. W tym artykule opowiemy wam, dlaczego warto szanować lokalne fontanny oraz przedstawimy najciekawsze z nich.


W stolicy Włoch znajdziemy aż czterdzieści słynnych fontann, a razem z mniejszymi jest ich ponad dwa tysiące. Regularnie przyciągają one uwagę turystów, którzy niestety traktują je niewłaściwie. Zgodnie z włoskim prawem, jeśli napijesz się wody z fontanny, wypierzesz ubrania lub swojego
pupila, albo będziesz do nich śmiecił, ryzykujesz karą do 240 euro, czyli ponad 1000 złotych. Dozwolony jest jedynie tradycyjny gest, jaki ma przynosić szczęście, czyli wrzucanie monet do wody. Niestety turyści wrzucają także wiele innych rzeczy do wody. To na przykład żetony z kasyna, biżuteria, religijne przedmioty, a nawet okulary przeciwsłoneczne. Żetony, które wykorzystasz do gry w jednym z kasyn online są całkowicie wirtualne. Może kiedyś trafią do jednego z rzymskich muzeów.


Wśród najciekawszych fontann można znaleźć fontannę Trevi (Fontana di Trevi), którą zaprojektował słynny Bernini. Otaczają ją ponętne syreny i jest to jedno z najbardziej znanych wśród turystów miejsc w Rzymie. Ta fontanna została nawet sportretowana w znanym włoskim filmie Dolce Vita. Będą w stolicy, warto poza tym odwiedzić Fontannę Barki (Fontana della Barcaccia). Znajduje się ona w pobliżu Schodów Hiszpańskich. Została wyrzeźbiona w formie na wpół zatopionego statku i zawsze otacza ją wianuszek turystów, gotowych sobie zrobić przy niej zdjęcie. Zbudowana w XVII wieku, miała przypominać, że w tym miejscu często wylewa rzeka Tybr.

Jeszcze jedną modną fontanną jest monumentalna Fontana dell’Acqua Paola. Lokalni mieszkańcy nazywają ją czasem Il Fontanone – Wielka Fontanna. Jest to bardzo imponująca budowla, którą zlokalizowano na wzgórzu Gianicolo, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na całe miasto. Zbudowana z białego marmuru pochodzącego z ruin starożytnej świątyni Minerwy, jest to z pewnością jedna z najbardziej imponujących fontann nie tylko w kraju, ale w Europie.


Jeśli natomiast preferujecie mniej przytłaczające budowle, warto zobaczyć Fontannę Pszczół (Fontana delle Api). Ta mała, ale urokliwa fontanna została zbudowana w roku 1644, a zaprojektował ją Gian Lorenzo Bernini. Zgodnie z nazwą, przyozdabiają ją rzeźby pszczół, znajdujące się w herbie rodu Barberini, który ją ufundował. Wyrzeźbiono na niej dedykację dla papieża Urbana VIII. To zaledwie kilka z dosłownie tysięcy większych i mniejszych fontann, jakie można znaleźć w Wiecznym Mieście.
Warto je podziwiać, by poznać lepiej historię Rzymu i jego mieszkańców.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *