Polacy sprawnie wykorzystują możliwości e-usług

Według informacji przekazanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych Polska zajmuje 9. miejsce w światowym rankingu cyfryzacji administracji. Jeszcze 2 lata temu byliśmy na 31. pozycji.

Dzięki rozwojowi e-usług nie wychodząc z domu możemy załatwić wiele spraw urzędowych. Potrzebujemy np. odpis aktu stanu cywilnego, nowy dowód czy chcemy zgłosić darowiznę –  wszystko to zrobimy internetowo.

Kolejnym krokiem będzie  przeniesienie administracji do chmury, wtedy dokumenty będą dostępne w realnym czasie dla wszystkich urzędów, a my nie będziemy musieli niczego drukować i przesyłać. W trakcie tworzenia jest Chmura Krajowa, czyli miejsce, do którego cała administracja publiczna na będzie mogła przekazywać swoje dane i systemy. Ten sposób przechowywania i dostępu do dokumentów ma być uruchomiony pod koniec marca 2021 roku. Pozwoli to też na zapewnienie większego bezpieczeństwa tak delikatnym danym.

Polacy przekonali się do e-administracji, jednak dla starszych osób jest to często obszar całkowicie nieznany. Według danych Kancelarii Premiera  9 mln Polaków posiada Profil Zaufany, podczas gdy w 2018 roku było to tylko 1,5 mln osób. Aplikację mObywatel, pozwalającą m.in. na digitalizację dokumentów osobistych zainstalowało ponad 2 mln osób. W pandemicznym 2020 roku Polacy wysłali do urzędów 1,5 mln elektronicznych pism, a za pośrednictwem e-usługi „Uzyskaj dowód osobisty” wniosek o dowód zgłosiło ponad 333 tys. obywateli. Oczywiście, pandemia spowodowała, że więcej z nas zdecydowało się wypróbować tę formę kontaktu z urzędem i załatwienia sprawy. Jednak i urzędy okazały się w miarę przygotowane do tego typu funkcjonowania.  Co najmniej 50 proc. urzędów w Polsce posiada wdrożone niektóre e-usługi, a prawie 90 proc. procedur, które są potrzebne przeciętnemu Kowalskiemu może on wykonać, korzystając z krajowych systemów, chociażby ePUAP czy e-Obywatel.

Za kilka lat  większość spraw urzędowych załatwimy pewnie przez urządzenie telefonopodobne…

A kontakt bezpośredni z urzędnikiem będzie należał do rzadkości, może wtedy za nim zatęsknimy?

Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

67 − 61 =