Rachunkowość online czy biuro księgowe? Co lepiej sprawdzi się w małej firmie?

Tradycyjna księgowość jest wciąż najpopularniejszym modelem rozliczeniowym, niezależnie od tego, czy przedsiębiorcy zatrudniają księgowego, czy korzystają z usług biura rachunkowego. Czy to jednak najlepsze rozwiązanie dla małej firmy?

Dla kogo biuro rachunkowe?

Prowadzenie księgowości wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, a także ryzykiem, dlatego przedsiębiorcy rzadko decydują się na samodzielność w tym zakresie. Zatrudnienie księgowego jest wygodną, jednak również najdroższą opcją. To duży wydatek zwłaszcza dla początkujących i małych firm, dlatego wiele z nich decyduje się na korzystanie z zewnętrznego biura rachunkowego. Podstawowe usługi, które zapewnia zewnętrzna księgowość to:

 • Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów
 • Wystawianie i przechowywanie faktur
 • Sporządzanie deklaracji podatkowych
 • Prowadzenie ewidencji i rejestrów
 • Rozliczenia z pracownikami (kadry i płace)
 • Kontakt z urzędami

Główne zalety tego rozwiązania to oczywiście pełna obsługa księgowa oraz przypominanie o terminach rozliczeń i płatności. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że odpowiedzialność za ewentualne błędy spoczywa na zewnętrzym księgowym. Minusem będzie z kolei konieczność wizyt w biurze rachunkowym i ograniczony dostęp do bieżących informacji.

Dla kogo rachunkowość online?

Rachunkowość online jest coraz chętniej wybieraną opcją przez właścicieli małych firm, zwłaszcza w dobie pandemii. Od księgowości tradycyjnej różni się głównie tym, że dokumenty nie są przekazywane osobiście, a przez internet. Narzędzia do księgowości umożliwiają:

 • Generowanie faktur, rachunków, deklaracji podatkowych i ubezpieczeniowych
 • Obliczanie składek
 • Tworzenie ewidencji, baz danych, systemów magazynowych i modułów kasa/bank
 • Analizy i raporty
 • Obsługę kadrowo–płacową

Księgowość online możemy prowadzić samodzielnie w aplikacji, w której dodamy koszty, wystawimy fakturę, wygenerujemy księgę przychodów i rozchodów oraz złożymy deklarację podatkową. Jeśli jednak nie chcemy zajmować się tym sami, możemy zdać się na nowoczesne biuro rachunkowe w Gdańsku, które oferuje tego typu usługi online. To wygodne rozwiązanie, ponieważ zwalnia nas z obowiązku rozliczeń, a jednocześnie zapewnia do nich stały dostęp. Zaletą księgowości online prowadzonej przez biuro rachunkowe jest niewątpliwie fakt, że nad naszymi rozliczeniami czuwa ekspert, który zapewnia wsparcie.

Wybór modelu księgowości zależy od potrzeb przedsiębiorcy, jednak małym firmom poleca się coraz częściej rachunkowość online, ze względu na niższe koszty tego rozwiązania.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z businessmind.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *