Jak konserwować bramy? Praktyczne rady

Odpowiedź na pytanie „Jak konserwować bramy?”, to rzecz jasna ta niełatwa odpowiedź. Mowa tu dokładnie o tym, że bramy wykonuje się ze stali, ze stali i z drewna i tylko z drewna. Każdy typ to wyzwania innego rodzaju, choć dla niektórych najlepszym wyborem jest brama ze stalowych profili, którą wyprodukowano na taśmie produkcyjnej w milionach egzemplarzy.

Czy standardowy model bramy stalowej to opcja najgorsza?

Wiadomo nie od dziś, że ten standardowy model bramy stalowej wykonany z profili stalowych o przekroju kwadratu lub prostokąta to opcja produkowana seryjnie. Niektórzy konserwują tego typu bramy, czyli na nowo je malują farbą do stali i oczyszczają z rdzy, a inni jedynie tego typu bramę wymieniają na kolejny egzemplarz tego typu.

Jednym słowem nie da się ukryć tego, że brama stalowa wykonana na zamówienie z prętów o przekroju kwadratowym jest też i tą trwalszą, choć wiele znaczy też i to, że można ją co kilka lat pomalować, czyli najpierw oczyścić ze starej farby i rdzy, a następnie pomalować farbą do metalu.

W tym konkretnym przypadku taką konserwację można wykonywać co kilka lat, a taka masywniejsza brama wykonana na zamówienie z litej stali zapewne wytrzyma kilka dekad, choć nie każdy będzie coś w tym stylu konserwował na własną rękę.

Kilka wiele mówiących wzmianek o bramach z drewna

Bramy wykonywane z drewna, to bramy, które niestety mogą zgnić i dlatego należy kontrolować wizualnie ich stan i to po każdym sezonie zimowym. Rzecz jasna nie każda brama z drewna gnije równie szybko, bo te wykonane z desek dębowych i z dębowych belek wytrzymają długie lata lub nawet dekady.

Nie zmienia to jednak tego, że każdy z typów trzeba konserwować, bo niestety w te bramy trzeba inwestować. Oznacza to nawet konieczność wymiany części desek na te nowe, co jakieś trzy lub cztery lata.

Kluczowe znaczenie w ich przypadku ma też ta sfera wizualna, czyli brama, której się nie odmaluje przynajmniej od dołu, wygląda na tę bardziej zużytą i właśnie w tym tkwi problem, bo brama połączona z tym stylowym drewnianym ogrodzeniem musi też się prezentować i to ciekawie. Dlatego ludzie z tym wyczuciem smaku konserwują te bramy regularnie, po to by front ich posesji pozostał pięknym.

Bramy wykonane z drewna i stali

Typowe bramy to też i te, które mają konstrukcje ze stalowych profili i na dokładkę deski przykręcone od przodu tworzące front. Nie każda konserwacja bramy tego rodzaju polega wyłącznie na oczyszczeniu i ponownym pomalowaniu.

Mowa tu dokładnie o tym, że co jakiś czas trzeba odkręcić deski od stalowej konstrukcji wykonanej na zamówienie, sprawdzić jej stan, oczyścić z rdzy i na nowo pomalować. Podobnie trzeba oczyścić deski, po to, by się przekonać, czy są one w akuratnej kondycji i jeśli to niezbędne, to wymienić kilka z nich.

Taka konserwacja nie jest łatwą, bo niestety trzeba rozkręcać bramę i jeśli na dokładkę pracujemy od poniedziałku do piątku, to taka popołudniowa konserwacja takiej bramy zajmie nam kilka dni lub cały tydzień, czyli to sporo pracy. Dlatego tak wielu wybiera bramy gotowe i produkowane seryjnie, bo taką można wymienić na nowy egzemplarz w mniej niż godzinę.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z dbamyobramy.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *