W korporacji czy w małej firmie – gdzie i za ile Polacy chcą pracować?

W korporacji – nigdy! – deklarują jedni, dla jednych jest to praca marzeń. Serwis kariery LiveCareer Polska przygotował raport „Korporacje z piekła rodem”, z którego dowiemy się, że co drugi z nas mając do wyboru pracę w małej firmie za 50 000 zł netto rocznie lub w dużej korporacji za stawkę dwa razy wyższą — wybrałoby to pierwsze.

Za ile jesteśmy w stanie pracować w firmie, z której działaniami się nie zgadzamy? Blisko 74 proc. badanych zdecydowałoby się na pracę w takiej firmie w momencie, gdyby odpowiednio im zapłacono. Ile wynosi to „odpowiednio? Tylko 14 proc. w zamian oczekiwałoby pensji 5 razy wyższej niż ta, którą zarabiają teraz,  dwukrotność  wystarczy 22 proc. a trzykrotność 20 proc. Ale uwaga – tylko 19 proc. pracowników w wieku 26–39 lat nie mogłoby pracować w korporacji, której działania są sprzeczne z ich wartościami. Pozostali, przygnieceni codziennością godzą się na tego typu rozwiązanie

Co trzeci biorący udział w badaniu miał do czynienia z korporacją: globalną, międzynarodową firmą, zatrudniającą dużą liczbę pracowników, z oddziałami na całym świecie i o ściśle określonych procedurach i relacjach między współpracownikami.

W raporcie podkreślono, że co drugi pracownik wyliczając wady pracy w korporacji podaje zbyt duże obciążenie stresem, wyścig szczurów czy sztywne reguły korporacyjne, np. dress code. Dla co trzeciego badanego struktury korporacyjne są niejasne i trudno jest awansować, ale też uważają, że praca w korporacji jest nudna i że zabija kreatywność.

Zalety pracy w korporacjach: co druga osoba mówi o stabilnym zatrudnieniu czy wyższych zarobkach niż w innych firmach a także o dużych możliwościach rozwoju. To ostatnie przekonanie wśród najstarszych badanych jest znacznie rzadsze i występuje tylko co u piątego.

Korporacja czy nie – wybór zależy od nas i naszych oczekiwań wobec życia.

Korespondencja: Ewa Trzcińska,  –   ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *