Czarny kogut – symbolem Chianti

Oto jak czarny, głodny i zdenerwowany kogut został symbolem ziem i wina Chianti.

Przemierząjąc piękne wzgórza Chianti w Toskanii natknęłam się często na symbol czarnego koguta . Wiele miasteczek w tym rejonie ma w swojej nazwie właśnie termin Chianti jak np. Radda in Chianti, Gaiole in Chianti ,Panzano in Chianti czy Castellina in Chianti. Co ciekawe, we wszystkich tych miasteczkach nie obejdzie się bez czarnego koguta. Czarny kogut pełni tu bardzo ważna rolę: Chianti obrało go jako symbol gwarantujący  unikatową jakość tutejszego wina. Wytrawne wino Chianti, intensywnie czerwone, nadaje się świetnie do czerwonych mięs, w Toscani badzo dobrze smakuje wraz z soczystą ,,fiorentiną,,  to na pewno najlepsza opcja jednak smakuje także świetnie z mięsem z rusztu  z pieczenią i dziczyzną.

Tradycyjnie wino niegdyś rozlewało się tylko  do pękatych butelek z ,,fiasco,, w słomianej plecionce. Obecnie rozlewa się wino także do zwykłych butelek.

Castellina in Chianti

Miasteczka są niewielkie najbardziej zauroczyła mnie  Castellina in Chianti gdzie można było odwiedzić wiekową piwnicę z dojrzewajacym winem. Wejście prowadzi od sklepu  Antiche Tenute Squarcialupi , w którym można degustować i zakupić  wino Chianti oraz toskańskie przysmaki. Miasteczko ma ciekawą  historię, średniowieczne kamienice, a w samym jego centrum w twierdzy  Rocca di Castellina  znajduje sie Muzeum Archeologiczne Chianti. Najbardziej charakterystyczna z ulic to via delle Volte, kryta średniowieczna ulica prowadzaca pod budynkami miasta wzdłuż starożytnych murów, skąd możemy podziwiać piękne widoki z otworów w murze (dziś pokryte szybami), zaglądnać do piwnicznych okienek czy zjeść w typowej, urokliwej toskańskiej knajpce.

Chianti

To rejon obejmujący środkową część Toskanii ,to nie tylko kraina dobrego wina ale także obszar powiazany wspólną historią ,tradycją i kulturą. Obecnie obejmuje teren 6 prowincji: Florencja, Siena, Arezzo, Piza, Prato i Pistoia. Słyną one z produkcji wina Chianti. Także tutejsze wzgórza nazywane są ,,Colline del Chianti,, .Przypuszczalnie  już Etruskowie posiadali winnice . Dopiero w średniowieczu  produkcja wina rozwinęła się na  szerszą skalę. Dzisiejsza receptura  wina  Chianti pochodzi prawdopodobnie z XVII lub z XVIII wieku.

Centrum krainy Chianti skupione jest  w jej pierwotnych granicach pamiętających jeszcze czasy Etrusków. W celu wyróżniania wina Chianti z tego rejonu określa się je mianem Chianti Classico – jest on pierwszym rejonem produkcji wina na świecie, który został zdefiniowany przez prawo w 1716 r. przez Wielkiego Księcia Toskanii Cosimo III  (Kosmę III Medyceusza), które określiło granice obszaru geograficznego Chianti jako rejon produkcji wina.   Dodatkowo, wyłącznie tutejsze winnice mają prawo do umieszczania na butelce charakterystycznego symbolu regionu – Gallo Nero, czyli czarnego koguta na żółtym tle (niegdyś był to herb Ligi Chianti, a obecnie znak towarowy wina Chianti Classico DOCG). Gwarantuje on wysoką jakość wina i produkcję zgodną z wielowiekową tradycją i recepturą.

Czarny Kogut  SYMBOLEM CHIANTI CLASSICO

Konsorcjum Chianti Classico, do którego zarejestrowanych jest około 600 winnic, zostało utworzone w celu wzmocnienia wina Chianti Classico i jego marki. W 1924 r. grupa producentów spotkała się w Radda in Chianti i założyła Konsorcjum na rzecz obrony wina Chianti, aby chronić produkt i promować rozwój rejonu Chianti, zgodnie z granicami określonymi w 1716 roku.

Czarny kogut  na złotym tle symbol Ligi Wojskowej Chianti został przyjęty jako znak towarowy wina Chianti Classico. Do roku 2005 był on symbolem Consorzio del Marchio Storico – konsorcjum, które zarządzało wizerunkiem grupy producentów w ramach Konsorcjum Wina Chianti Classico. Od 2005 roku symbol został rozszerzony na wszystkich producentów w podobszarze Classico. W czerwcu 2005 roku dwie gałęzie konsorcjum połączyły się i marka ,,Gallo Nero,, jest obowiązkowo stosowana we wszystkich butelkach wina Chianti Classico.

Natomiast  od 2007 r. każda butelka ma numer identyfikacyjny, który umożliwia konsumentowi prześledzenie  pochodzenia wina za pośrednictwem Internetu.

LEGENDA O CZARNYM KOGUCIE

Czarny Kogut jest dla wszystkich producentów Chianti Classico bardzo ważnym symbolem: umieszczony na szyjce lub na etykiecie butelki pozwala odróżnić wino faktycznie produkowane na obszarze Chianti (wino Chianti Classico) od tych produkowane poza tym terytorium w pozostałej części Toskanii, a mianowicie wina „Chianti” bez przydomka „Classico” i bez Czarnego Koguta.

Dlaczego własnie czarny kogut

Mówi się, że w średniowieczu, po latach krwawej wojny między Republiką Florencką a Sieną o kontrolę nad obszarem Chianti, postanowiono położyć kres wojnie i określić granice obu republik poprzez wyjątkowe wyzwanie.

W ustalonym dniu, przy pierwszym pianiu koguta, rycerze mieli  galopować każdy ze swojego miasta , a granicę miało wyznaczyć miejsce ich spotkania się podczas galopu.

W Sienie  wybrano  białego koguta na start swojego jeźdźca i w poprzednich dniach traktowali go ze wszystkimi wygodami i karmili go do woli.

We Florencji  natomiast postanowiono  pozostawić na czczo swojego czarnego  koguta w ciasnej klatce tak by obudził się wcześniej ,by mógł już  piać tuż przed świtem pozwalając florenckiemu rycerzowi wyruszyć znacznie szybciej .

Tak też własnie się stało najedzony i zrelaksowany  biały kogut spał smacznie jeszcze o świcie natomiast rozdrażniony i głodny czarny kogut zaczął piać żałośnie jeszcze przed nastaniem dnia .W ten sposób Florencki rycerz miał przewagę i mógł pogalopować dalej wyznaczając szerszą granicę. Tak więc obaj rycerze spotkali się już kilka kilometrów od Sieny, niedaleko Fonterutoli, gdzie wyznaczono  granicę między dwiema republikami.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron https://arte-4-you.com/
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 3 =