POLOVERS: prezentacja książki o dwóch królowych zakochanych w Polsce.

W sobotę, dnia 6 listopada 2021 o godzinie 17.30 w Instytucie Polskim w Rzymie odbyła się prezentacja książki, zawierającej dokumentację z konferencji jaka miała miejsce w Loreto 8 maja br w ramach projektu POLOVERS. Zbiór pt.: “Dwie królowe zakochane w Polsce – Bona Sforza d’Aragona i Maria Kazimiera Sobieska.” został zredagowany przez Francesca Ceci i Cristinę Gorajski, a opublikowany przez Wydawnictwo Archeoares Edition. 

Gospodarzem wieczoru był dyrektor IP Łukasz Paprotny, wraz z promotorami projektu Polovers: Cristiną Gorajski – Konsul Honorową RP w Ankonie, Maurem Radici i z Anną Traczewską (Firmissima). Na ten wyjątkowy wieczór przybyli relatorzy majowego wydarzenia: Agnieszka Bender, Francesca Ceci, Jerzy Miziołek, Domenica Pasculli, Jarosław Pietrzak.  Włoski Instytut Kultury w Krakowie reprezentował dyrektor Ugo Rufino, a Związek Polaków we Włoszech prezes Urszula Stefańska-Andreini. Na sali byli obecni liczni goście nie tylko z Rzymu, ale i z regionu Marche, z Bari, Krakowa, Lublina i Warszawy.

.

Zebrane w książce teksty, autorstwa włoskich i polskich badaczy, skupiają się na kilku aspektach, które podkreślają bardzo ścisłe relacje między Włochami a Polską z dwiema ważnymi królowymi Boną Sforzą i Marią Kazimierą Sobieską. Jak wynika ze źródeł same królowe jak i rodzina Sobieskich była mocno związana religijnie z sanktuarium lauretańskim. Tom zawiera także odniesienia do działalności ważnych artystów polskich we Włoszech, których prace są do dziś obserwowane zarówno w Rzymie, jak i w Lacjum.

Projekt Polovers zrodził się przy Stowarzyszeniu Polsko-Włoskim Nowym w Marche z myślą promowania polskiego dziedzictwa kulturowego, historycznego i społeczno-gospodarczego, przy jednoczesnym wzmacnianiu relacji, które od wieków łączą Włochy z Polską. W planach kolejne wydarzenia.

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, Firmissima.

Foto: Firmissima
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 2