Florencja: Spotkanie bożonarodzeniowe, polskie szopki oraz krakowskie tradycje

17 grudnia br. we Florencji w Hotelu Londra znajdującym się w pobliżu Konsulatu Honorowego RP odbyło się spotkanie bożonarodzeniowe. Zorganizowane zostało przez Pana Konsula Honorowego RP Stefano Barlacchi.

Na zaproszenie odpowiedzili zarówno Polacy mieszkający w Toskanii jak i Włosi. Z Rzymu przyjechała Pani Barbara Minczewa z Polskiego Biura Turystycznego. Obecny był również Jacopo Bencini, asesor z Pontassieve oraz profesor slawistyki w Pizie, Pani Giovanna Tomassucci.

Pani Halina Lorenc i Aleksandra Seghi

Po godzinie 17 Pan Konsul Barlacchi powitał gości oraz przedstawił program wieczoru.

Zaprosił Panią Jolantę Talaj, by opowiedziała o szopkach krakowskich. Na wstępie Pani Jola podziękowała za materiały, które wręczyła Pani Jadwiga Lentocha. Opowiedziała o rzeczach, które zostały wystawione w sali, między innymi kolekcji lalek krakowskich, ubraniu krakowskim będącym darem osoby, która zechciała pozostać anonimowa oraz szopkach, należących do kolekcji prywatnych.

Autorem czterech szopek był Pan Sandro z Sesto Fiorentino.

Pani Jola przekazała ogrom informacji, wspomniała o początkach powstawania szopek, ich historii oraz zaprosiła do obejrzenia filmu nakręconego podczas 75 edycji konkursu szopek krakowskich.

W czasie projekcji Pani Jola tłumaczyła tekst polski na włoski dzięki czemu zgromadzeni Włosi mogli dowiedzieć się czegoś więcej o polskich tradycjach szopkarskich.

Po projekcji filmu Aleksandra Seghi opowiedziała o polskich tradycjach kulinarnych w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Zaprosiła zgromadzonych do degustacji polskich ciast, w tym piernika staropolskiego, który dojrzewał 40 dni.

Pan Konsul Barlacchi również zaprosił na poczęstunek. Słodkości upiekły Polki mieszkające we Florencji oraz okolicach, a słone dania były oferowane przez Pana Konsula. Również goście włoscy przynieśli ze sobą słodkie podarunki, które zostały wyłożone do degustacji.

O godzinie 19 przybył Ksiądz Czesław Lenczuk, który poprosił Pana Konsula oraz Aleksandrę Seghi o przeczytanie w dwóch językach słów:

Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie (Łk. 2:6-7).

Ponownie zabrał głos Pan Konsul, tym razem składając życzenia gościom. Ksiądz Czesław poprosił również Pana Konsula o przekazanie zgromadzonym opłatków.

Następnie rozpoczęła się częśc muzyczna wieczoru. Przy akompaniamencie gitary wszyscy śpiewali kolędy zarówno po polsku jak i po włosku.

Podczas spotkania Pan Konsul wręczył małe podarunki osobom, które pomogły przy organizacji eventu.

Dla gości wystawione były również publikacje o Polsce oferowane przez Polskie Biuro Turystyczne w Rzymie oraz Fundację Paolo Del Bianco z Florencji.

Spotkanie zakończyło się przed godziną 21. Zgromadzeni, którzy zasmakowali w polskich słodkościach, zabrali ze sobą trochę pyszności do domów.

Korespondencja z Toskanii Aleksandra Seghi, autorka bloga Moja Toskania.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

85 − 75 =