Konkurs Marszałka Senatu RP dla dziennikarzy polskich i polonijnych rozstrzygnięty: nagroda dla Ewy Trzcińskiej z Włoch

Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych został rozstrzygnięty. Celem konkursu było znalezienie odpowiedzi na pytania jak radzą sobie polscy naukowcy poza granicami, jaki jest ich wkład w rozwój światowej nauki, jakie są ich relacje z Polską.

Jest nam ogromnie miło poinformować, że już po raz drugi z rzędu w konkursie została nagrodzona korespondentka naszej redakcji, EWA TRZCIŃSKA zdobywając w tym roku zaszczytne 3 miejsce! Przy czym inne nagrody przypadają reportażom radiowym.

W tegorocznej, 18. edycji konkursu nagrody otrzymali:

  • Pierwszą nagrodę otrzymała Marzena Wróbel-Szała za reportaż radiowy o prof. Hilarym Koprowskim pt. „Powrót do korzeni” wyemitowany na antenie Polskiego Radia Zachód 24 listopada 2021 r.
  • Drugą nagrodę jury przyznało Iwonie Piętak za rozmowę radiową z prof. Marianem Cholewą pt. „Fascynujący świat fizyki” wyemitowaną na antenie Polskiego Radia Rzeszów 24 listopada 2021 r.

Jury zdecydowało o przyznaniu dwóch równorzędnych trzecich nagród:

To wywiad z wybitnym polskim matematykiem specjalizującym się w dziedzinie analizy matematycznej, wykładowcą na uniwersytecie w Syracuse w USA. Profesor opowiada o swoim dzieciństwie i młodości w Polsce, o zainteresowaniach, o rodzinie, o zajęciach z wybitnymi matematykami takimi jak Hugo Steinhaus, Stanisław Mazur, Stanisław Ulam, a później o karierze w Stanach Zjednoczonych, a także o swoich związkach z Polską. Jak podkreślił w rozmowie polska szkoła matematyczna znana jest na całym świecie, co i jemu ułatwiło pracę poza granicami.

  • Joannie Gąsce za audycję radiową o prof. Josephie Schatzkerze „Pracuję na Nobla”  wyemitowaną w Radiu Kraków 17 listopada 2021 r.

Jury przyznało jedno wyróżnienie:

  • Tomaszowi Wolffowi za reportaż o prof. Stanisławie Czudku pt. „Po drugiej stronie zawsze jest człowiek”, który został opublikowany w „Głosie” gazecie Polaków w Republice Czeskiej 26 listopada 2021 r.

W tym roku najwięcej prac na konkurs nadesłano z Polski. Były też prace z Niemiec, Włoch, Czech, Szkocji i Rosji.

Więcej informacji na stronie: www.senat.gov.pl

Serdecznie gratulujemy!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

41 − 39 =