,,Sztuka i zmysłowość w Pompejach,,. Niezwykła wystawa życia intymnego w pogrzebanym mieście

Wystawa ,,Sztuka i zmysłowość w Pompejach,, opowiada historię erotyzmu i życie intymne w Pompejach i przedstawiona jest na freskach oraz w rzeźbach.

Dzieła ukazują akty w miłosnych uniesieniach. Freski zostały odkryte w XVIII i XIX wieku i wywołały wtedy ogólne zgorszenie, gdyż były to czasy kiedy seks był tematem tabu. Stąd trzymano je w zamknięciu. Dopiero w XX wieku  Muzeum Archeologiczne w Neapolu postanowiło pokazać je światu.

Obecnie przygotowano niezwykle bogatą ekspozycję „Sztuka i zmysłowość w domach Pompejów” , którą można zobaczyć od 21 kwietnia b.r do15 stycznia 2023 roku w wykopaliskach ,,Palestra grande,,. Oprócz starej kolekcji odwiedzający wystawę będa mieli okazję podziwiać niektóre ostatnie znaleziska jak np. Wizerunek królowej Sparty Leda podczas aktu z łabędziem czy dwa brązowe medaliony ze scenami erotycznymi ceremonialnego rydwanu z Civita Giuliana .

Obrazy o treści erotycznej można znaleźć we wszystkich przestrzeniach starożytnego miasta: uzdrowiskach, sanktuariach i środowiskach domowych. Ale jak wytłumaczyć jej centralną rolę w codziennym życiu Pompejów?

Wystawa ma na celu zilustrowanie i opowiedzenie wszechobecności i znaczenia zmysłowych oraz erotycznych tematów w codziennym życiu mieszkańców Pompejów.

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *