Mierzeja Wiślana – wyjątkowe miejsca na wąskim skrawku lądu

Nad polskie morze każdego lata przybywają tłumy turystów z kraju i zagranicy. Wielu z nich na miejsce wypoczynku wybiera Mierzeję Wiślaną. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Idealne dla miłośników kąpieli słonecznych, sportów wodnych i kolarstwa. Sprawdź, dlaczego warto spędzić urlop na Mierzei Wiślanej.

Gdzie się znajduje i jak powstała Mierzeja Wiślana?

Mierzeja Wiślana to pas lądu położony między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Część Mierzei znajduje się na terytorium Federacji Rosyjskiej. W niektórych miejscach (od Kątów Rybackich do granicy państwa) szerokość pasa wynosi od 1 do 2,5 kilometrów. Mierzeja Wiślana ukształtowała się około 5 tysięcy lat temu pod wpływem działania wiatru oraz fal. Efektem pracy żywiołów są imponujące piaszczyste wzniesienia, które mogą osiągać nawet do kilkudziesięciu metrów, tworząc naturalne punkty widokowe (najpopularniejszą wydmą na Mierzei Wiślanej jest Wielbłądzi Garb. Nazwa Mierzeja Wiślana została oficjalnie nadana po II wojnie światowej, zastępując niemiecką nazwę Frische Nehrung. Na terenie Mierzei Wiślanej znajduje się park krajobrazowy i cztery rezerwaty przyrody. Pas jest słabo zurbanizowany i zindustrializowany (ze względu na ograniczenia wynikające z jego położenia). Region utrzymuje się więc przede wszystkim z turystyki. Po polskiej stronie można znaleźć imponującą bazę noclegową i gastronomiczną.

Atrakcje turystyczne na Mierzei Wiślanej

Latarnia w Krynicy Morskiej

Krynica Morska to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na polskim wybrzeżu. Blisko 30-metrowa latarnia powstała w drugiej połowie XX wieku. Na szczyt prowadzą kręte schody, a z góry rozpościera się wspaniały widok na całą mierzeję.

Żuławska Kolej Dojazdowa

Przejazd kolejką wąskotorową to atrakcja nie tylko dla najmłodszych turystów! Kolejowe przewozy turystyczne odbywają się na trasie: Sztutowo – Prawy Brzeg Wisły. W sezonie letnim połączenia są realizowane codziennie.

Rejsy po Zalewie Wiślanym

Z Mierzei Wiślanej można dostać się do miejscowości położonych po drugiej stronie Zalewu, takich jak Frombork, Elbląg czy Tolkmicko, korzystając z bogatej oferty przewozu statkami wycieczkowymi. W sezonie letnim rejsy są realizowane codziennie.

Szlak rowerowy R10

Szlak rowerowy po Mierzei Wiślanej to 50-kilometrowa trasa łącząca Mikoszewo z Krynicą Morską. Szlak w większości prowadzi po leśnych drogach szutrowych z dala od ruchu samochodowego. Trasa jest wyjątkowo malownicza, w wielu miejscach można podziwiać wody Zatoki Gdańskiej bez schodzenia z roweru. Szlak przeznaczony jest zarówno dla wprawionych kolarzy, jak i początkujących rowerzystów, w tym rodzin z dziećmi.

Rezerwat Kormoranów i Czapli Siwej w Kątach Rybackich

To miejsce, w którym można podziwiać czarne kormorany w ich naturalnym środowisku. To idealne miejsce dla miłośników ornitologii i wszystkich osób, które chcą odpocząć od nadmorskiego, letniego zgiełku.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z Pomorskie.travelDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *