Czy można ocieplać dom zimą?

Ocieplanie domu zimą jest jak najbardziej możliwe. Jednakże najpierw trzeba odpowiednio zabezpieczyć ściany przed zimnem. Jeśli chcesz utrzymać niskie rachunki za energię i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, instalacja izolacji jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie ciepła w domu, a zimna na zewnątrz. Od szybkich napraw po profesjonalne instalacje, przyjrzymy się wszystkiemu, co musisz wiedzieć o izolacji domu.

Izolacja poddasza

Poddasza są jednym z najłatwiejszych i najbardziej opłacalnych miejsc do dodania izolacji domu. Ale znacznie zwiększysz skuteczność izolacji domu, jeśli najpierw uszczelnisz obejścia powietrzne wokół kominów, otworów wentylacyjnych, przewodów, ścian wewnętrznych i wentylatorów wyciągowych – miejsc, w których ciepłe, wilgotne powietrze wewnętrzne ucieka na poddasze.

Ciepło ma naturalną skłonność zarówno do unoszenia się, jak i migracji do chłodniejszych obszarów. Łącząc te dwie tendencje, można zrozumieć, dlaczego obejścia powietrzne mogą zmniejszyć skuteczność izolacji poddasza o 30 do 70 procent. Możesz wytropić obejścia podnosząc istniejącą izolację poddasza i sprawdzając, czy nie ma tam ciemnych plam wilgoci lub kurzu. Możesz też udać się na strych w zimny dzień i poszukać kieszeni z ciepłym powietrzem lub użyć kadzidełka do sprawdzenia przeciągów.

Izolacja ścian

Zacznij od ścian. Około jedna trzecia ciepła traconego w nieizolowanym domu ucieka przez ściany, więc to dobre miejsce, by zacząć. Odpowiednio izolując ściany, zaoszczędzisz energię i obniżysz koszty rachunków za ogrzewanie. Ściany szczelinowe mogą być izolowane przez profesjonalistę, który wstrzyknie materiał izolacyjny do szczeliny – lub przestrzeni – w ścianie.

Specjalista wywierci otwory w ścianach zewnętrznych, wstrzyknie przez nie izolację, a następnie uszczelni je cementem. Ściany pełne mogą być izolowane od wewnątrz lub od zewnątrz domu. Izolację ścian wewnętrznych wykonuje się poprzez przymocowanie sztywnych płyt izolacyjnych do ściany lub poprzez zbudowanie ściany szkieletowej wypełnionej materiałem izolacyjnym. Izolacja ścian zewnętrznych polega na przymocowaniu do ściany warstwy materiału izolacyjnego, a następnie pokryciu jej tynkiem lub okładziną.

Izolacja podłogi

Izolacja parteru, jeśli mieszkasz w domu, bungalowie lub mieszkaniu na parterze, to kolejny świetny sposób na utrzymanie ciepła w nieruchomości. Zazwyczaj trzeba izolować tylko parter – więc jeśli mieszkasz na wyższym piętrze, nie musisz izolować swojej powierzchni.

Najpierw należy ustalić, jaki rodzaj podłogi posiadamy. Wiele nowszych domów ma podłogę na parterze wykonaną z betonu. Można ją zaizolować, gdy trzeba ją wymienić, lub dodać sztywne płyty izolacyjne na wierzchu. Starsze domy częściej mają podwieszane podłogi drewniane. Drewniane podłogi mogą być izolowane poprzez podniesienie desek podłogowych i położenie izolacji z wełny mineralnej, podtrzymując ją siatką ułożoną pomiędzy legarami.

Izolacja pod deskami podłogowymi może zaoszczędzić Ci wiele pieniędzy, zapobiegając ucieczce ciepła przez ziemię. Jeśli szukasz szybkiej naprawy, możesz uszczelnić szczeliny między podłogami i listwami przypodłogowymi, aby zmniejszyć przeciągi samodzielnie, używając tubki uszczelniacza kupionego w dowolnym sklepie dla majsterkowiczów. Dywaniki i wykładziny mogą również pomóc twoim stopom poczuć się cieplej, co może oznaczać, że nie czujesz potrzeby włączania ogrzewania tak często podczas chłodniejszych miesięcy.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z styro24.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *