Technologia a ochrona dzieł sztuki we Włoszech

Włoskie muzea, w których są pokazywane największe dzieła światowej sztuki szukają nowych możliwości na zwiększenie swoich dochodów. Jednym z takich rozwiązań jest sprzedaż dzieł sztuki w formie tokenów.

Muzea takie jak np. UFFIZI podpisały umowy z firmą Cinello w celu przekształcenia dzieł na serie cyfrowych obiektów, jak to się stało w przypadku arcydzieła Michała Anioła pt. „Doni Tondo” lub „Święta Rodzina z małym św. Janem”. Seria dziewięciu cyfrowych obiektów, z której każdy składał się z drewnianej kopii oryginalnej ramy obrazu oraz ekranu wyświetlającego replikę dzieła była wyceniona od 100 do 250 tys. euro. Jednak, gdy Cinello sprzedał jeden z tych obiektów za 240 tys. euro, to Galeria Uffizi otrzymała mniej niż jedną trzecią tej kwoty, mimo że według kontrakt przewidywał 50 proc. udziałów w zysku z każdej transakcji. Powołując się na ukryte koszty obsługi oraz dodatkowe opłaty naliczane przez firmę Cinello sprawiły, że ostatecznie Galeria Uffizi otrzymała zaledwie 70 tys. euro.

Foto Pixabay

Dyrektor Galerii Uffizi Eike Schmidt potwierdził w oświadczeniu, że podczas negocjacji umowy nie dołożono należytej staranności w kwestii szczegółów kontraktu.

Konieczne jest zorientowanie się w sprawie nie tylko z technicznego punktu widzenia, ale także z prawnego. Niektóre platformy, na których rejestruje się własność, mogą nie zapewniać wystarczających gwarancji – dodał Schmidt.

Niedługo po tym jak Cinello zaczęło współpracę z florencką Galerią Uffizi dziennik „La Repubblica” zaczął na swoich łamach dyskusję na temat prawa własności do cyfrowej wersji obrazu „Doni Tondo” oraz innych cyfrowych obiektów stworzonych w ramach podobnych współprac.

Cinello w wydanym komunikacie prasowym stwierdziło, że wszystkie prawa do dzieła zostają z Galerią Uffizi. Jako cel digitalizacji takich obrazów firma wskazuje wspieranie instytucji kulturalnych i uzyskiwanie alternatywnych źródeł dochodu na zebranie „niezbędnych funduszy na ochronę, konserwację i utrzymanie oryginałów” a nie „rozwadnianie włoskiego dziedzictwa kulturowego na całym świecie”.

Poza Galerią Uffizi Cinello ma podpisane umowy z innymi dziesięcioma włoskimi muzeami, takimi jak Museo di Palazzo Pretorio oraz Pinacoteca di Brera di Milano.

Rząd włoski zastanawia się nad systemem odgórnego chronienie krajowych instytucji i ich prawnego zabezpieczenia na przyszłość. Może to być w postaci całkowitego zakazu sprzedaży dzieł sztuki w formie NFT. Zgodnie z projektem, włoskie muzea i galerie mają przestać współpracować z firmami oferującymi usługi NFT, by chronić narodowe dziedzictwo kulturowe przed oszustwami. Wpływ na taką decyzję z pewnością miała niekorzystna umowa jaką florencka Galeria Uffizi zawarła z firmą Cinello, zajmującą się digitalizacją fizycznych dzieł na NFT.

Korespondencja Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *